Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüneş ardında hatırasını bırakmasın

  Güneş ardında hatırasını bırakmasın

  -

  Her şey çok güzeldi… Denize girdiniz, kumsalda boylu boyunca uzandınız, istediğiniz bronzluğu yakaladınız. Şimdi kendinizi daha sağlıklı ve daha güzel hissediyorsunuz. Fakat o da ne? Bu kahverengi leke de nereden çıktı? Siz panik yaparken biz de cevabınızı verelim; maalesef güneş lekesi.

  Güneşi ikiyüzlü bir dost olarak görmekte fayda bulunuyor. Çünkü onunla çok yakınlaştığınızda sizi kendinden cilt kanseri gibi bir tehlikeyle uzaklaştırırken, uzak durduğunuzda kemiklerinizi güçsüzleştirmekle tehdit ediyor. Bu nedenle güneşle ilişkinizi seviyeli bir birliktelik düzeyinde tutarken güneş lekelerine de dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yaz sonrası ortaya çıkan farklı renk tonlarındaki lekeler ve çiller sonrasında hayatınızı zorlaştırabiliyor. Peki bu lekelerden kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? İşte derdinize derman olacak yöntemler!

  JET LİFT
  Jet Lift tedavisi, cildin nem kapasitesini artırmayı aynı zamanda hücre yenilenmesi sağlamayı amaçlıyor. Antioksidan ve vitaminler başta olmak üzere hyaluronik asit kombinasyonunun cilde enjeksiyon edildiği yöntem anlamına geliyor. Bu yöntem, bir yandan cilt gençleştirme işlemi yaparken diğer yandan ciltte meydana gelmiş leke ve yara izlerini de tedavi etmeyi amaçlıyor. Dr. İsmail Ağar, “Cilt yaşlanması bir şekilde cilt yaralanmasına benzetilebilir. Dokuların kendini onarması gerekiyor. Jet Lift tedavisi ile hasarlı dokuların onarım süreci başlıyor ve hücrenin kendini tamir aktivitesi artıyor. Uygulamadan itibaren başlayan süreç hızla devam ediyor. Yara, sivilce izleri, çatlak ve lekeler tedavi edilirken cildin gerginliği de sağlanmış oluyor” diyor.
  Jet Lift tedavisi, leke ve sivilce sorunu yaşayan herkese uygulanabilen ağrısız ve kolay bir tedavi. Uygulama anından itibaren etki süreci başlıyor ve üçüncü seansta cilt yüzeyinde farklılık hissedilir düzeye ulaşıyor. Jet Lift tedavisinin bir başka uygulama alanı dekolte bölgesi, el ve ayak sırtları. Yaşla beraber el ve ayak sırtlarında oluşan lekelerde de etkili oluyor.

  KRİYOTERAPİ YÖNTEMİ
  Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Dr. Ayfer Aydın, güneş lekelerine uygulanan en etkili yöntemlerden birinin kriyoterapi yöntemi olduğunu belirtiyor. Kriyoterapi yönteminde lekeli bölgeye soğuk uygulanıyor. Ardından Likit nitrojen lekeli bölgeye püskürtülüyor. Aydın, aynı zamanda leke açıcı kremlerin de etkili olabileceğini söylüyor ve “Özellikle kimyasal peeling yötemi ile kombine bir leke açıcı krem çok iyi sonuçlar verebiliyor. Hidrokinon, salisilik asit, kojik asit, retinoik asit içeren kremler lekeler için kullanılabiliyor” diyor.

  - Advertisement -

  eylul-2011-bakim-4-resim-2KİMYASAL PEELING YÖNTEMİ
  Dr. Ayfer Aydın, “Kimyasal peeling yöntemi deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek, ciltteki lekeleri giderip daha homojen ve pürüzsüz bir hale getirmek için deriye bazı solüsyonların uygulanması anlamına geliyor” diyor. Cildin tazeliğini parlaklığını kaybetmiş ve lekelenmiş üst tabakasının değişmesini amaçlıyor ve derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp; daha genç ve sağlıklı lekesiz ve homojen bir derinin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Yani lekeler tedavi olurken aynı zamanda cildin gençleşmesi de amaçlanıyor. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılan meyve asitleri; glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonları oluyor.

  eylul-2011-bakim-4-resim-3MİKRODERMABRAZYON
  Güneş lekelenmeleri için uygulanan yöntemlerden biri olan Mikrodermabrazyon, alüminyum oksitten oluşan çok ince ve küçük yapıdaki kristal parçacıkların özel bir sistem ile cilt yüzeyine püskürtülmesi anlamına geliyor. Dr. Mustafa Karataş, “Güçlü bir sürtünme etkisi ile problemli tabaka soyuluyor ve daha sonra bu tanecikler soyulan ölü deri ile birlikte vakum yöntemi kullanılarak cilt yüzeyinden uzaklaştırılıyor. Mikrodermabrazyon ile cildin epidermis tabakası yüzeysel olarak, aşamalı bir şekilde soyuluyor. Böylece cilt yüzeyinde oluşan iz, kırışıklık ve pigmentasyon lekesi türündeki sorunlar problemin derecesine göre, soyulmanın etkisiyle gideriliyor. İşlem uygulanırken cilt yüzeyinde kan dolaşımının artmasıyla hücre yenilenmesi hızlanıyor ve böylece alttan canlı, taze ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkıyor” diyor.

  İNFİNİ
  Magicplast’tan Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Güner Uysal, cilt lekeleri için uygulanan yöntemlerden İnfini’nin tek bir seansta gözle görülür fark yarattığını ve aynı zamanda cildi gençleştirmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Yöntem, direkt olarak cilde dokunulmadığı için kalıcı izler bırakmıyor. İnfini uygulanırkan ileti gücü yüksek olan ve 0,8 mm ile 2,00 mm arasında değişebilen mikro altın uçlu iğneler cilt altına fraksiyonel radyofrekans enerjisini direkt olarak veriyor. İşlem, lokal anestezi altında yapılıyor. İnfini sadece cilt gençleştirme tedavisinde değil aynı zamanda ciltte oluşan lekeler ve cilt çatlaklarında da başarılı sonuçlar vermeyi amaçlıyor. Altın uçlu iğneler, cilt altındaki kolajen ve elastin liflerini uyararak, hem kırışıklıklardan hem de ciltte oluşmuş olan sarkmalardan kurtulmaya da yardımcı oluyor. Yüzde uzun süren kızarıklıklar, günlerce düzelmeyen cilt ödemi ve işlem sonrası oluşabilecek yanıklar görülmüyor. Çünkü fraksiyonel radyofrekans enerjisi direkt olarak cilt altına veriliyor. İnfini ciltte kontrollü bir hasar oluşturuyor ve bu şekilde dokular kendini onarmak için harekete geçerken yenilenme süreci başlıyor. Bu yeni oluşan deride de ciltte meydana gelen lekeler tekrar oluşmuyor. Op. Dr. Güner Uysal, “2-3 seans yeterli olmakla birlikte ilk seans en fazla etkinin görüldüğü seans oluyor. Göz çevresi mimik kaslarının, dudak çevresindeki kırışıklıkların, boyun ve dekolte bölgesindeki problemlerin, el üzerindeki yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklarının tedavisinde son derece etkili bir sistem. Kolda meydana gelen sarkmalarda da bir miktar toparlanma sağlıyor. İşlem yarım saat gibi bir zamanda hızlıca uygulanıyor ve yarattığı etkiler çok uzun süre devam ediyor. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar 4-5 saat içinde toparlanıyor ve bir ay içinde sonuç görülüyor” diyor.

  ANTI-STAIN
  Lekelerin farklı kaynakları olabiliyor. Bu lekeler, damarsal yapılardan ya da renk verici hücrelerin yapısal bozukluğundan kaynaklı olabileceği gibi, daha sonradan güneş, gebelik, ilaç kullanımı gibi nedenler ve bazı kimyasallara maruz kalma ile ortaya çıkabiliyor. Bu renk bozuklukları yani lekeler tedavi edilmediği takdirde ciddi cilt hastalıklarına yol açabiliyor. Superplast Estetik & Rekonstrüktif Merkezi doktorlarından Op. Dr. Cihangir Toraman, “Cildimizde renklenme bozukluklarında temel oluşturan iki kaynak hücre bulunuyor. Bunlardan ilki, melanin denilen tenimize renk veren hücre. İkincisi ise kan damarlarının işleyişindeki anormalliklerden kaynaklanan hemoglobin maddesi. Güneş dışında yanlış kullanımdan ötürü parfümler de ciltte leke yapabiliyor. Anti-Stain yöntemi ise renklenme bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı oluyor” diyor.

  Anti-Stain yöntemi vücudun dışından yapılan bir uygulama oluyor. Uygulama sırasında ve de sonrasında cilt bütünlüğünde bozulma, yara, kanama gibi durumlar görülmüyor. Hasta uygulamadan sonra gündelik yaşantısına olduğu gibi devam ediyor ve ağrı hissetmiyor. Yöntem, uygulama bölgesinde açık yarası bulunmayan ve uzun süreli cilt tedavisi altında olmayan hastalar dışında herkese uygulanabiliyor.
  Genellikle 1-2 seans içerisinde istenen etki sağlanıyor. Lazer tedavisinin etkisi iki hafta içerisinde lekelerin kaybolmasıyla ortaya çıkıyor. Lazerle güneş lekesi tedavisi tek seferlik bir uygulama, ancak hastanın benzeri bir durumla tekrar karşılaşması halinde tedavinin tekrarlanması gerekebiliyor. Lekelerinden bir kez kurtulan hastaların, lekelerin tekrar oluşmaması için güneşten korunmaları gerekiyor.

  eylul-2011-bakim-4-resim-4PRP (PLATELET RICH PLAZMA)
  Zevkle geçirdiğiniz tatilin ardından ciltte oluşan lekelerden kurtulmanın bir diğer yolu da PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi oluyor. Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, “Trombositten zengin plazma anlamına gelen PRP yönteminde trombositlerin doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynadığını belirtiyor. Yaralanmış bir bölgeye enjekte edildiğinde, hızla iyileşme sürecini başlatarak doku yenilenmesini sağlayan bu yöntem sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin giderilmesi, cildin daha canlı ve parlak görünmesi sağlanıyor ve uygulamadan yaklaşık 3-4 hafta sonra ilk etkiler fark ediliyor” diyor.

  PRP tedavisi uygulanırken hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan ayrıştırılıyor, kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombositten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor.

  BİTKİSEL UYGULAMALAR
  Cilt Bakım Uzmanı İnci Soydan, bitkisel uygulamaların da cilt lekeleri üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

  Bitkisel tedaviler nasıl uygulanıyor?
  Öncelikle cilt saf yağlarla temizlenip, bitkisel tonikle bakıma hazır hale geliyor. Böylece cilt, yaz boyunca biriken ve kalınlaşan ölü deri tabakasından kurtulmuş oluyor. Bu işlem ufalanmış pirinç, üzüm çekirdeği gibi doğal ve besleyici peeling’ler ile yapılıyor. Takip eden buhar ve akne temizlik işlemlerinden sonra, ciltte oluşmuş lekeleri açmak ve cildin yapısını güçlendirmek için özel olarak hazırlanmış maskeler cilde uygulanıyor. Cilt tipine göre iki veya üç kat farklı maske uygulanıyor. Sonrasında cilt iyice temizlenip, yine lekeyi önlemeye yönelik serum ve kremler eşliğinde yüz masajı yapılarak bakım sonlandırılıyor.

  Ne zaman yapılmasında fayda bulunuyor?
  Leke tedavisi için ideal zaman kış ayları oluyor. Böylece bir sonraki sene için cildin koruyucu bariyerleri güçlendirilmiş oluyor. Cildin yapısına göre 3 veya 10 seanslık kürler halinde uygulanıyor. Bakımın etkisi ilk seanstan itibaren görülebiliyor.

  Leke sorunu olanlara maske
  Peeling: 2 yemek kaşığı keten tohumu bir su bardağı suda kısık ateşte pişirilir. Sonra 2 yemek kaşığı pirinç unu ilave edilir. Macun kıvamına getirildikten sonra gün aşırı yüze sürülüp peeling olarak uygulanır. Maske: Bir yemek kaşığı bal , 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı süt kreması, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı nişasta. Tüm malzemeler karıştırıp, göz çevresi hariç yüze sürülür. 15 dakika yüzde bekletilir.

  Ürünler
  ● 1- La Mer The Radiant Serum, cilt yüzeyine ışıltı ve parlaklık katarak cildin görüntüsünün düzelmesine yardımcı oluyor, 615 TL.
  ● 2- Guinot Yoğun Konsantreli Leke Serumu, pigmentasyon lekelerinin oluşumunu yüksek oranda yavaşlatmayı, cilt tonunu eşitlemeyi amaçlıyor, 197 TL.
  ● 3- REN Max Moisture Concentrare Serumu cildi yenilerken, sağlıklı görünümüne de yeniden kavuşmasına yardımcı oluyor, 150 TL.
  ● 4- Darphin Melaperfect, koyu lekeleri ve birikmiş melanin kümelerini küçülterek azaltırken cilt yüzeyine dağılmalarına da yardımcı oluyor, 215 TL.
  ● 5- NUXE Aydınlatıcı Yoğun Bakım Serumu, cildi aydınlatırken bakım yapmayı amaçlıyor, 94.50 TL.
  ● 6- OHT Peptide 3 Besleyici & Yeniden Yapılandırıcı Serum, ciltteki lekeleri gidermeyi ve cildi beslemeyi amaçlıyor, 199 TL.
  ● 7- La prairie White Caviar Serum, ciltteki pigmentasyon formasyonunu etkilerken cilde etki ederek cilde aydınlık kazandırmaya ve cildin tonunu düzenleyerek daha duru bir görünüm sağlamaya yardımcı oluyor, 960 TL.
  ● 8- Estée Lauder Idealist Dual Action Refinishing Treatment, kuru, sert, pullanmış cilde saf ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmayı amaçlıyor, 145 TL.
  ● 9- DDF Discoloration Reversal Moisturizer, melanin üretimini baskılayarak hiperpigmentasyonun tedavisine yardımcı oluyor, 161 TL.
  ● 10- Is Clinical Lightening Complex, lekelerin rengini aydınlatmayı amaçlıyor, 285TL.
  ● 11- Dr. Murad Active Radiance Serum, leke ve ton farklılıklarına karşı aydınlatıcı bakımla yeni hücre oluşumunu hızlandırmaya, cildin elastikiyetini ve aydınlığını artırarak daha genç bir cilt görünüm sağlamaya yardımcı oluyor, 295 TL.
  ● 12- HydroPeptide Serum, cilt DNA’sını korumaya ve cildin rejenerasyonuna destek vermeye ve derin nemlenme sağlamaya yardımcı oluyor, 239 TL.
  ● 13- Artistry Time Defiance Cildi Aydınlatıcı Öz (Amway), cildin rengini eşitlemeye yardımcı oluyor, 89.11 TL.
  eylul-2011-bakim-4-resim-5

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz