Diğer
  Ana SayfaYazarSinan İbişGüneş hasarına kapınızı kapatın

  Güneş hasarına kapınızı kapatın

  -

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞGüneşle birlikte beyaz tenlilerin cildinde sıklıkla kızarıklıklar, kılcal damar problemleri ve balıksırtı pullanması gibi pürüzlenme problemleri oluşurken, esmer tenlilerde ise daha çok pigment değişiklikleri ve ölü hücre birikmesine bağlı pürüzlenme görülüyor. Ölü hücreleri artmış ciltlerde ise ölü hücrelerin ciltteki gözenekleri tıkaması ile cildin yağ-ter salgıları dışarıya atılamıyor ve cildin bakteri florasındaki bakteriler de bu salgılar içerisinde hızla çoğalarak sivilce problemlerine neden oluyor. Kılcal damarların hızla artışı ise ciltte kızarıklık, yanma, kaşıntı ve şişlik problemleri doğurabiliyor.

  Gençliğin anahtarı proteinler
  Cildin temel proteinlerinin eksilmesi cildin olumsuzluklarına neden olduğuna göre bu proteinleri artırmak için yapılan terapilerin tümü de cildin genç ve sağlıklı görünmesine katkı sağlıyor. Özellikle yaz mevsimi öncesinde yapılan protein artırıcı terapiler cildin genç proteinlerinin artmasını sağlayarak güneşe karşı derin dokuları koruma gücünü geliştiriyor. Böylece cildin derin dokuları koruma gücü mükemmele doğru yönlenerek, gelecekte yaşanacak problemler geciktirilmiş veya asgariye indirilmiş oluyor. Biyolojik yenilenmede bu proteinler içerisinde kolajen üretiminin uyarılması ise en önemli bölümü oluşturuyor.

  Biyolojik yenilenmede metotlar
  İngiliz bilim adamlarının geliştirdiği Nlite V lazer teknolojisi ile 12 ay, güneşten etkilenmeden cildin proteinlerinin tümünün artırılmasına yardımcı olunabiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalara göre bir seansta cildin proteinleri yüzde 80 oranında artırılarak yıpratıcı çevresel etkilere karşı iyi bir direnç oluşturulabiliyor. Bunun yanı sıra Nlite V ile birlikte eş zamanlı kullanılan Duolift teknolojisinde ise cildin derinliklerine ses dalgaları gönderilerek, cildin tüm biyolojik fonksiyonları uyarılıyor. Elektroporasyon adı verilen en yeni bir metotla ise cildin istenen derinliklerine, cildin uyuyan fabrikasını çalıştıracak çeşitli etken maddeler gönderilerek cildin hızlı yenilenmesi hedefleniyor. Böylece sinerji oluşturularak daha etkin sonuçlar, daha kısa sürede elde edilerek cildin koruma gücü artırılıyor, yaşlanma belirtileri geciktiriliyor, daha genç ve sağlıklı bir görünüme ulaşılabiliyor.

  Soru : Her yıl güneşle cildim pul pul dökülüyor, ne yapmalıyım ?
  Cevap : Cildin pul pul dökülmesindeki en önemli faktör cildin yeterince nem kapasitesinin olmaması ve içerisindeki nemin de buharlaşıp kaybolmasıdır. Bu olumsuz zincir ise cildin önlem almasına neden oluyor ve cilt içerisindeki nemi kaybetmemek için yüzeydeki ölü hücreleri artırıyor. Bu hücreler de ciltte pürüzlenme, pul pul dökülme şikayetlerini doğuruyor. Yapılması gereken; cildin nem taşıyan elemanları olan proteinleri artırmak, bunun için de protein üreteçlerini uyarmak ve cilde dışarıdan hyaluronik asit içeren kozmetik ürünleri uygulamaktır. Cildin nem tutan proteinlerini artırmak için meyve asitleri, hegzapeptid içeren ürünler, A vitamini ve antioksidan C vitamini içeren ürünlerden faydalanılabilir.

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz