Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüneşe selam zamanı

  Güneşe selam zamanı

  -

  İşte güzel yaz günleri başlıyor… Yazı nasıl karşılıyorsunuz? Alışveriş yaparak mı, yoksa tatil planlayarak mı? Bizim önerimiz, tepeden tırnağa bakımla, saçlarınızı ve cildinizi zararlı güneş ışınlarına, havuz ve deniz suyuna karşı hazırlamanız… Yani bütün yazı güzelliğinizden ödün vermeden geçirmeniz.

  Elif Nazlı Duran

  Soğuğu, yağmuru ve karıyla bizi zorlayanın fırtınalı kış günleri olduğu düşünülür. Oysa, cildi kurutan, lekelenmesine yol açan güneşli günleri, saçları yıpratan havuzu, deniziyle yaz ayları da pek masum değil. Ancak tabii ki, yazı tüm bunlardan etkilenmeden, güzelliğinizden ödün vermeden geçirmek mümkün. Uzmanların önerisi, özellikle tatilden önce tepeden tırnağa sıkı bir bakım yaparak kendinizi yaza hazırlamanız. Bu bakımın temelinde ise, cildinizi ve saçlarınızı güçlendirmek ve ‘zorlu yaz koşullarına’ hazırlamak yatıyor.

  Bronzlaşmadan önce cildinizi güçlendirin

  Bronz tenin güzelliği tartışılmaz. Ama bronzlaştıktan sonra cildinizde oluşan kuruluğu da fark etmemek imkansız. Tuzlu su, rüzgar ve özellikle de güneş bunun sorumlusu. Ultraviyole ışınları sadece cilde bronz bir görünüm vermiyor aynı zamanda, cilde elastikiyet kazandıran kolajen liflerine zarar veriyor. Bunun sonucunda cilt yıpranıyor, kuruyor ve çok kısa zamanda yüzde yeni kırışıklar oluşuyor. Vitamin içeren yüz ve vücut ürünleri, güneşin yıpratıcı etkisinin verdiği zararlara karşı cildi güçlendirmek için birebir. İşte bu nedenle, uzmanların önerisi, tatile gitmeden en az bir ay önce -aslında 28 gün de yeterli, çünkü cilt kendisini 28 günde bir yeniliyor- cilde yoğun nem veren ve kolajen üretimini tetikleyen ürünler kullanılması.

  - Advertisement -

  Cildinizi yaza hazırlamak için özel cilt bakımlarından da faydalanabilirsiniz. Oximed Life Güzellik Merkezi uzmanlarından aldığımız bilgiye göre, cilde vitamin ve mineral takviyesi yapan yosun maskesi, stres izlerini gideren oksijen maskesi ve cildin elastikiyetini artıran havyar maskesi, yaza girmeden cildinizin kalitesini artırmak için oldukça etkili.

  Ölü derilerden arının

  Güneşin zararlı etkilerinden yüz kadar vücut cildi de nasibini alıyor. Yazın sürekli açık havada olmak, suyla normalden çok daha fazla temas etmek cildin hidro-lipidik tabakasına zarar veriyor ve cilt nem dengesini koruyamaz hale geliyor. Bunun en kötü sonucuysa nemsizlik nedeniyle kalınlaşan cildin zamanla elastikiyetini kaybetmesi ve sarkması. Tabii çok can sıkıcı sorunlardan olan çatlaklar da yine cildin aşırı kuruması sonucu ortaya çıkabiliyor. Bunu önlemenin en iyi yolu, her gün düzenli olarak cilt tipinize uygun bir vücut losyonu kullanmak, bu ürünlerden en iyi sonucu almak için haftada bir kese ya da peeling yapabilirsiniz. Vücut teninizi ölü derilerden arındırarak, kendi kendisini yenileme kapasitesini açığa çıkarabilirsiniz. Bunun için önerimiz, kabak lifi, ipek kese gibi doğal malzemeleri kullanmanız. Ayrıca, deniz tuzu ve yulaf ezmesi kullanarak da etkili bir peeling yapmak mümkün.

  Haberin devamı 2008 Haziran sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz