Diğer
  Ana SayfaSağlıkGüneşinize sağlık!

  Güneşinize sağlık!

  -

  Yaz mevsimi demek, deniz, kum ve tatil anlamına gelir pek çoğumuz için. Bu mevsimde her zamankinden daha enerjik, her zamankinden daha verimli hissederiz kendimizi. Ancak birtakım hastalıkların özellikle bu mevsimde pusuda beklediğini unutmayalım. Oysa alacağınız basit tedbirlerle ishalden Hepatit A’ya, göz enfeksiyonundan mantara kadar pek çok hastalıktan korunmanız mümkün…

  Funda Çatar

  Haziran ayıyla birlikte tüm yıl boyunca özlemle beklediğimiz güzel sıcak günlere nihayet kavuştuk. Uçsuz bucaksız uzanan sahiller, deniz ve güneş burnumuzda tütüyordu. Kimbilir bazılarımız kumsalda sereserpe uzanmaya, ya da biraz olsun serinlemek için kendini havuzun serin sularına bırakmaya başladı bile. Söz konusu yaz mevsimi olduğunda aklımıza hep tatiller, yaz partileri, birbirinden lezzetli yemekler ve buz gibi içecekler geliyor. Sanki hastalıklar ve dertler sadece o soğuk kış mevsimine aitmiş gibi. Oysa, güneşin bize tüm çekiciliğiyle göz kırptığı bu mevsimde de dikkatli olmazsak, Hepatit A, mantar, kulak ve göz enfeksiyonu ile güneş alerjisi gibi pusuda bekleyen pek çok hastalığa yakalanmak işten bile değil. İnternational Polikliniği Etiler'den Dahiliye Uzmanı Dr. Deniz Şahin, havaların ısınması ve tatil mevsiminin gelmesiyle birlikte tansiyon, kalp ve diyabet gibi hastalıkların da ağırlaşabileceğine dikkat çekiyor. Bunlar çevre ısısının artması, beslenme düzeninin bozulması, fiziksel aktivitede değişiklik gibi nedenlerden oluşuyor. Dolayısıyla güneşli ve sıcak günlerde neşemize gölge düşmemesi için bu mevsimde hangi hastalıkların daha sık ortaya çıktığını ve bu sorunlara karşı nasıl korunabileceğimizi öğrenmemizde yarar var. Biz de yaz mevsiminde en sık görülen hastalıkları uzmanlara sorduk.

  MANTAR

  Mantar enfeksiyonları yaz aylarında sıklıkla görülen sorunlardan biri. JFK Hospital'den Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, sıcak ve terin, bu hastalığı tetiklediğini belirtiyor. Mantara neden olan mikroorganizmalar daha çok plaj, duş, kabin, kum ve şezlong gibi yerlerden ve ortak kullanılan terlik, havlu gibi eşyalardan bulaşıyor. Genellikle ayak parmaklarının araları ve genital bölgeler gibi nemli ve kapalı bölgelere yerleşiyorlar. Sağlıklı deriye bulaşmıyorlar, ancak çatlak ya da çizik gibi nedenlerden dolayı bütünlüğü bozulan bölgelerden içeri girebiliyorlar. Hemen tedavi edilmezse kısa bir sürede başka bölgelere de yayılabiliyor.
  Belirtileri: Deride kızarıklık, soyulma, yanma hissi ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

  Nasıl korunmalı?
  – Vücut ve genital bölgenin temizliğine özen gösterin.
  – Ayaklarınızı düzenli olarak her gün yıkayın. Ardından özellikle parmak aralarını özenli bir şekilde kurulayın.
  – Havuz kenarında yalınayak yürümeyin ve kesinlikle terlik giyin. Ortak kullanılan şezlongların temizliğine dikkat edin. Kendi havlunuzu sermeden uzanmayın.
  – Cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanın.
  – Dar pantolon ve kıyafetlerden kaçının.
  – Eşyalarınızı başkalarıyla ortak kullanmayın.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz