Diğer
  Ana SayfaSağlıkGünübirlik turlarla gezi keyfi; Sadece bir gün yeter...

  Günübirlik turlarla gezi keyfi; Sadece bir gün yeter…

  -

  Planlı, programlı hareket edilirse bir gün de neler yapılımaz ki… Günübirlik turlar, özellikle de günübirlik kayak turları bunun en güzel kanıtı. Gezmek ya da kayak tatili yapmak için bir türlü fıırsat bulamayanlar, bu turlara katılarak özlemlerini bir ölçü de olsa dindirebilir, bir günlük de olsa şehirden kaçmanın keyfini yaşayabilirler.

  Saat sabaha karşı 4 civarı… Uykum kaçmış camdan bakıyorum. Birden bire yolda iki kişi beliriyor. Üzerlerinde sanki kayak kıyafeti var… İlk önce, Kayağı özledim herhalde, hayal görüyorum diyorum. Ama sonra, bir daha, dikkatlice bakıyorum: Evet, sokak lambasının ışığında gayet net görünüyorlar. Boyunlarında kayak gözlükleri, üzerlerinde de basbayağı kayak kıyafeti var. Derken birisi daha geliyor… Kolunun altında snowboardu. Sanki şehrin göbeğinde değil, Uludağ'dayız. Kayak kıyafetli, hatta kayaklı, snowboardlu insanların sayısı artarken, yolun karşı tarafındaki alışveriş merkezinin önüne bir otobüs yanaşıyor. Evet, bunlar günübirlik kayakçılar! Sabahın bu erken saatinde yola çıkıyorlar işte ve büyük ihtimalle akşam 9 civarı dönecekler. Onları böyle izlerken, bu iş bana o kadar pratik görünüyor ki, içimden kayak pantalonumu geçirmek, bir cebime paramı, telefonumu diğerine de dudak koruyucumu koyup aralarına karışmak geliyor. Tabii, o anda bunu yapmıyorum ama bu konuda bir haber hazırlamaya kesin karar veriyorum.

  Özellikle kayak turları çok cazip
  Biraz araştırınca, günübirlik turların ve tur düzenleyen şirketlerin sandığımdan çok daha fazla olduğunu görüyorum. Bunlardan biri olan, Kayak Türkiye'yi arıyorum ve bu konuda ayrıntılı bilgi almak üzere Şadi Koç'la görüşüyorum. Şadi Koç, günübirlik kayak turlarını tam 10 yıldır düzenlediklerini ve bunun için özellikle Kartalkaya'yı tercih ettiklerini anlatıyor. Neden Kartalkaya diye sorunca bunu şöyle açıklıyor: Kartalkaya, günübirlik turlar açısından çok uygun. Merkeze vardıktan sadece 15 dakika sonra tura katılanlar kayaklarını kiralayıp, piste çıkabiliyorlar. Hem çok iyi kayanlar hem de yeni başlayanlar için uygun pistler var.
  Bu konuda merak ettiğim bir diğer şey de tura katılanların uykusuz kalıp kalmadığı, çok yorulup yorulmadıkları… Katılımcıların sabahları yolculuk sonuna kadar uyuduğunu belirten Koç, Kartalkaya'ya varınca uyandıklarını ve bu nedenle pek de uykusuz kalmadıklarını belirtiyor.
  Peki tur şirketleri neler sağlıyor? Ulaşımın yanı sıra, yolda kahvaltı, sucuk-ekmekten oluşan öğle yemeği, sınırsız ski-pass ve sıcak şarap ikramı genellikle bu turlara dahil olan hizmetlerden. Ayrıca, rehberler gün boyu yanınızda oluyor ve sizinle ilgileniyor. Akşam 16:30'da liftlerin kapanmasıyla dönüş yolculuğu da başlıyor. Günübirlik kayak turları, bence özellikle iki kesim için çok uygun. Birincisi kaymayı çok iyi bilip, kayağı özleyen ancak bunun için gereken vakti bulamayanlar. Bu kişiler çalışma tempoları ne kadar yoğun olursa olsun, sadece bir pazar gününü ayırarak kayak keyfini yaşayabilirler. İkinci bir kesim ise, kayağa ilgi duyan ancak daha önce hiç denememiş olanlar. Bunlar da, otel masrafı yapmadan, en ekonomik şekilde kayak ya da snowboard yapmayı deneyebilir, sevip sevmeyeceklerini keşfedebilirler. Bu arada günübirlik kayak turlarının fiyatlarının sunulan hizmetin kapsamına göre 60 ile 100 YTL arasında değiştiğini belirtelim.

  Devamı 2006 Şubat sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz