Diğer
  Ana SayfaBebekGüvenlik ve Güzellik

  Güvenlik ve Güzellik

  -

  Bebek için güzel bir oda hazırlamak isteyen anne babaların öncelik vereceği başka bir konu var: Güvenlik. Minik yaramazın, çarçabuk büyüyeceğini düşünerek şimdiden önlem almalısınız.

  Seral Çelik

  1- Kaymayan parke seçin

  Parkeyle mobilyaların renginin uyumlu olmasını düşünüyorsunuz. Evet, renk önemli ama uyumun yanı sıra kaygan olmaması da gerekiyor. Aksi halde 6 ay sonra oturmaya 7-8 ay içinde de emeklemeye başlayan bebeğinizin, kayarak düşmesi mümkün. Zemin konusunda güvenli 2 seçeneğiniz var: Mantar ve ahşap döşeme. Mantar, yumuşak olduğu için halı koymayabilirsiniz. Ahşap, laminant parke gibi döşemeleri tercih edecekseniz, sertliğini halı koyarak engelleyebilirsiniz.

  2- Hatlar yuvaklar olmalı

  - Advertisement -

  Bebeğin neredeyse bir yetişkin gibi, epeyce mobilyaya ihtiyacı vardır. Ama endişelenmeyin! Mağazalarda birbirinden güzel ve renkli mobilyalar bulmanız mümkün. Kimi zaman bir otomobil yarışçısı kimi zaman bir denizci odası yaratabilirsiniz. Geriye keyfinize ve odanızın büyüklüğüne göre seçim yapmanız kalıyor. Ama hemen hatırlatalım; ahşap mobilyaları tercih edin. Metal soğuk göründüğü gibi, ilerde paslanabilir, dökülebilir üstelik bebeğiniz çarpabilir. Ayrıca mobilyaların hatlarının yuvarlak olması gerekiyor. Sivri köşeler, bebeğin sık sık çarpma tehlikesi yaşaması demektir.

  3- Eşyaları doğru yere koyun

  Bebeğinizin yatağını pencere kenarına koymayın. Pencereler bebeğin soğuk ve sıcaktan olumsuz etkilenmesine neden olur. Daha büyük bir risk var; hızla büyüyen bebeğiniz, pencereye tırmanıp açma denemesi yapabilir. Pencere kenarındaki perdeler de risktir. Bebeğiniz bu perdeleri ya da püsküllerini emmek isteyebilir. Bu da boğulma tehlikesi demektir. Pencere altına karyolası olmayacağı gibi, üzerine tırmanabileceği şifoniyer ya da oyuncak kutusunu da konulmamalı.

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz