Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüz bakımıyla yenilenin

  Güz bakımıyla yenilenin

  -

  Yaz boyunca güneşten, denizden, klordan ve terden yıpranan cildiniz için bakım yapmanın tam zamanı. Peki cildinize nem kazandırmak ve onu ışıl ışıl parlatmak için neler yapmalısınız?

  UV ışınlarından etkilenen, kuruyan hatta kırışan cildin nem oranını sağlamak özellikle eylül ayında çok önemli. Çünkü havaların giderek soğuması cildin içerdiği su miktarının düşmesine sebep oluyor. Şişli Florence Nightingale Hastanesi’inden Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken, eylül ayı itibariyle cildimizin sağlık ve nem kazanması için tüm cilt tiplerine yönelik yapılması gerekenleri anlattı.

   

  Yaz aylarında cildimizde kuruluk en çok hangi bölgelerde görülüyor? Bunun sebebi nedir?

  - Advertisement -

  Yaz aylarında güneşin hem ısı hem de ışın etkisiyle deri nem kaybına uğruyor. Ayrıca suyla sık temasta bulunmak da deride nem kaybına neden oluyor. Kollar, bacaklar ve gövdede daha az yağ bezleri bulunduğundan bu bölgelerde nem kaybı daha belirgin olarak kuruluğa yol açıyor. Deri geçirgenliğinde doğal lipitlerin (yağların) ciddi rolü bulunuyor. Suyla sık temas edildiğinde doğal deri lipitleri bozuluyor ve tekrar oluşmaları için yeterli süre geçmemiş oluyor. İşte bu sebeplerle kuruluk özellikle; yağ bezlerinin az olduğu kol ve bacaklarda daha fazla görülüyor.

   

  Yazın yeterince nemlendirmediğimiz cildimizde sonbaharda hangi problemlerle karşılaşılabilir?

  Yazın yeterince nemlendirilmeyen ciltte; sonbahar ve kış aylarında rüzgarın ve soğuğun etkisiyle kuruluk daha da artıyor. Kuruluğun belirgin olmasıyla özellikle kol ve bacaklarda önce kaşıntı şikayeti başlıyor. Kaşıntı artışıyla birlikte; önlem alınmazsa ciltteki lipit bariyerin daha fazla bozulmasıyla kızarıklıklar ve kuruluğa bağlı egzama oluşumuna yol açabiliyor. Kserozis dediğimiz kuru cilt ayrıca liken ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarının da aktifleşmesine sebep olabiliyor.

   

  Nemli bir cilt ile nemsiz bir cildin yaşlanma etkileri nasıl oluyor?

  Yaşlandıkça kolajen ve elastin gibi proteinler ile yağ bezlerinin azalması sonucu cilt canlılığını ve elastikiyetini yitiriyor. Bu nedenle ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlıyor. Cilt kuruluğu, sigara kullanımı, güneş maruziyeti ve sürekli mimik kullanımı kırışıklıkları artırıyor. Azalan yağ bezleri aktivitesiyle oluşan kırışıklığı nemlendirici kullanarak bir miktar önleyebilirsiniz. Fakat yalnız nemlendirici kullanımı kırışıklıkları tamamen yok etmiyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz