Diğer
  Ana SayfaSağlıkGüzel bacaklar için 7 öneri!

  Güzel bacaklar için 7 öneri!

  -

  Bacaklarınızda oluşan; size ağrı ve sızı veren tüm sorunlar aynı zamanda bacak güzelliğine de gölge düşürüyor. Oysa güzellik uzmanları ve doktorların önerileriyle bu sorunlarla savaşmak ve bacaklarınızı ”sağlıklı” kılmak elinizde!

  NİLAY YALÇINKAYA

  SORUN 1: ŞİŞEN AYAK BİLEKLERİ

  Sıkı ayakkabı ve çoraplar, uzun yolculuklar, regl öncesi dönemler… Tüm bunlar ayakların ve bileklerin şişmesine neden olan faktörler. Ancak bazı kişiler böyle tetikleyici faktörler olmadan da şiş ayak bilekleriyle karşılaşabiliyorlar. Bilindiği gibi kan ve vücut sıvıları kollardan ve bacaklardan kalbe dönebilmek için yerçekimiyle savaşıyor. Bütün gün ayakta kalmaksa vücut sıvılarının bir kısmının, özellikle ayak bileği çevresinde, dokulara sızarak onların şişmesine yol açıyor. Hormon seviyelerindeki değişiklikler de dokuların su tutmasını kolaylaştırıyor.

  Çözüm önerileri

  - Advertisement -

  Uzmana başvurun: Bu şikayeti çok sık yaşıyorsanız en iyi çözüm bir uzmana başvurmak. Çünkü basit bir sorun gibi algılansa da, tiroit hormonu bozukluğundan kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa da işaret edebilir. Başvurduğunuz uzman altında yatan nedeni tespit ettikten sonra, size uygun tedaviyi önerecektir.

  Diüretik yiyecekler yiyin: Diüretik yani idrar söktürücü yiyecekler bu sorunun hafiflemesine yardımcı oluyor. Yeşil sebzeler, meyveler özellikle de salatalık ve enginar iyi idrar söktürücüler olarak biliniyor. Bitki çayları da vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı içecekler.

  Tuzu azaltın: Şişmeyi önlemek için günlük tuz ihtiyacınızı kontrol etmeniz gerekir. Tuzun fazla alınması vücutta su tutulmasına neden olan başlıca etkendir. Eğer fazla tuzlu yemeye alışkınsanız bunu sınırlamanızda fayda var.

  SORUN 2: İNCE KILCAL DAMARLAR

  Özellikle bacak üstlerinde, diz arkalarında ve ayak bileklerinde kırmızı-mavi renkte incecik damarların oluşturduğu topluluklar meydana gelebilir. Estetik olarak pek hoş görünmemesi dışında bu ciddi bir durum değildir. Hormon seviyesindeki değişiklikler, hızlı kilo almak, yo-yo rejimleri, aşırı güneşlenme ve alkol kullanımı bu damarların oluşmasında başlıca etkenlerden sayılabilir.

  Çözüm önerileri

  Lazer uygulaması: Kılcal damarların ortadan kaldırılması için lazer uygulanabiliyor. Ancak etkisi sınırlı ve bu uygulama kısıtlı bir hasta grubu için uygun olabiliyor. Tabii ki bu işlemin sizin için uygun olup olmadığını da doktorunuz belirliyor. Bazen işlem sonrasında beyaz noktacıklar şeklinde izler de kalabiliyor.
  İlaç tedavisi: Östrojen içeren ilaç kullananlara mümkünse bu ilaçların kullanımını bırakmaları tavsiye ediliyor. İnsülin enjektörleriyle kurutucu ilaç uygulaması da (skleroterapi) yapılıyor. Bu uygulama iyi seçilmiş hastalara uzman ellerde yapıldığında başarılı sonuçlar alınabiliyor.

  Şiş ayak bilekleri, belirgin damarlar ve çatlaklar… Tüm bunlar mini etek ve bikini giymenizi engelleyen sağlık sorunları. Doğru bir uzmana başvurarak, hem ileride ciddi durumlara yol açma ihtimali olan bu sorunlardan kurtulabilir hem de güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

  SORUN 3: BACAKLARDA AĞIRLIK HİSSİ

  Bacaklarda ağırlık hissi sadece sizin değil, kadınların yaklaşık yüzde 57’sinin sorunu. En önemli nedeniyse, bozuk kan dolaşımı. Kan dolaşımının yavaş olması nedeniyle, damarlarda basınç, ağırlık hissi oluyor ve bu durum çoğu zaman kramplarla beraber seyrediyor.

  Çözüm önerileri

  Bacaklar havaya: Fırsat buldukça, evde ya da ofiste ayaklarınızı yüksek bir yere yaslayarak mümkün olduğunca yukarıda tutmaya çalışın.
  Soğuk suyla masaj: Sabah ve akşam, bacaklarınızı dayanabileceğiniz kadar soğuk suya tutun ve bu arada da hafif hafif çimdikleyerek masaj yapın.

  Bitkilerden faydalanın: Bazı bitkilerin kan dolaşımını hızlandırma özelliği olduğu biliniyor. 25 ml susam ya da badem yağına 4 damla lavanta, 4 damla da bergamot yağı karıştırılıyor ve masaj yağı olarak kullanılıyor.

  Haberin devamı 2009 Temmuz sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz