Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüzel bir gülüş için nelere ihtiyacınız var?

  Güzel bir gülüş için nelere ihtiyacınız var?

  -

  Diş hekimliğinin güzellik trendlerinden de etkilenen bir dalı olan estetik diş hekimliğinde artık çok daha doğal görünen, kişinin kimliğini tamamlayan gülüş tasarımları tercih ediliyor…

  Güzel bir gülüşe sahip olmak karşınızdaki kişiye kendinizle ilgili vereceğiniz ilk mesaj olabilir. Unutmayın, içten bir gülümsemeyi bakımlı, ışıldayan ve yüzünüzle uyumlu dişler tamamlıyor. İşte bu noktada estetik diş hekimliği uygulamalarına ihtiyacınız olabilir.

  Estetik diş hekimliği kavramının diş hekimliğine bir akım olarak girmesinin üzerinden yaklaşık 40 sene geçti. Ve bu 40 senelik dönemde klinikte yapılan uygulamalarda ve estetik diş hekimliği kavramında pek çok yenilik gerçekleşti.

  Estetik Diş Hekimliği Akademisi Başkanı Dt. Kübel İltan Özkut, diş estetiğinde gelinen son noktayı anlattı:

  “Başlarda estetik amaçlı sonuçlar elde edebilmek için tüm dişlerin küçültülmesi ve üzerlerine kaplamalar yerleştirilmesi ile elde edilen yöntemler; zamanla gelişen teknikler, materyaller ve sağlıklı diş dokusunun korunmasının gerekliliği yaklaşımının da gelişmesiyle yerini farklı uygulamalara bıraktı.

  - Advertisement -

  Kişilerin estetik beklentisine ve ihtiyaçlarına göre hekimleriyle beraber karar vereceği bu uygulamalar artık sağlıklı diş dokusunu koruyarak ve minik dokunuşlarla farklı sonuçlar yaratmayı hedefliyor. Diş hekimliğinin güzellik trendlerinden de etkilendiği bir dalı olan estetik diş hekimliğinde artık çok daha doğal görünen, kişinin kimliğini tamamlayan gülüş tasarımları tercih ediliyor.

  Ünlülerin mükemmel bir gülüşe sahip olmak adına tüm dişlerine yaptırdıkları ve çoğu zaman fazlasıyla dikkat çekecek kadar beyaz ve abartılı dizaynıyla ortaya koyulan bu gülüş tasarımlarının ‘Hollywood Smile’ olarak anılmasının sebebi de buydu.”

  EN ÇOK TERCİH EDİLEN UYGULAMALAR

  Uygulanan tekniklerin sağlıklı diş dokusunu korumayı hedeflemesi ve bu konuda başarılı olması, ortodontik tedavi yöntemlerine yönelimi artırdı. Düzgün dizilime sahip ama koyu renkli dişlerde sadece kimyasal ajanlar kullanılarak yapılan beyazlatma işlemi kliniklerde en çok tercih edilen uygulamalardan biri haline geldi.

  Dt. Kübel İltan Özkut, en popüler uygulamaları sıraladı:

  “Günümüzde en sık başvurduğumuz estetik uygulama porselen ‘veneer’ler yani yaprak porselen uygulaması.

  Dişlerin ön yüzünde renk, şekil ve gülüşteki pozisyonunu değiştirmek amaçlı yapıştırılan çok ince porselen yapraklar, kişinin dudak yapısına, yüz hatlarına, sosyal hayatına, karakterine ve kendini gülüşüyle nasıl ifade etmek istediğine göre tasarlanıyor.

  Diş benzeri materyallerden hazırlanan, dişlerin ön yüzünü kaplamak için tasarlanmış, çok ince yaprak şeklinde porselenler olarak tanımlayabileceğimiz bu işlem ile kendi dişleriniz örtülerek istenilen sonuca ulaşmak hedefleniyor. İhtiyaca göre sadece tek dişe veya pek çok dişe uygulanabiliyor.

  Estetik olarak gülüşünüzden memnun değilseniz veya fonksiyonel olarak kapanışınızda problemler varsa porselen ‘veneer’ler diş hekimliğinde yapılan benzer uygulamalar arasında en popüler yöntemlerden birisi olmakla beraber geri dönüşü olmayan uygulamalardır.

  Bu yüzden ilk görüşmeyi takiben, kişinin kendi dişleri üzerine direkt yapılacak olan biz buna ‘mock up’ uygulaması diyoruz modelleme üzerinden nasıl bir gülüşe sahip olacağınızı birebir görmelisiniz.

  Bu sadece görsel değil, fonksiyonel olarak da nasıl konuşacağınızı, dudağınıza değip değmeyeceğini de gösteren bir uygulama oluyor. Beğenmeniz durumunda bir sonraki aşamada dişleriniz laboratuvarda hazırlanırken kullanacağınız geçicilerle yeni gülüşünüzü adeta test Dt. Kübel Özkut sürüşü gibi deneme şansınız oluyor.”

  NOT: Estetik son derece göreceli bir konu olduğu için bu işleme karar vermeden hekiminizle görüşerek gülüşünüzün yeni tasarımı, rengi gibi konular hakkında detaylı bilgi almanız çok önemli. Bu konuşma hekimin daha önceden yaptığı vakaların üzerinden yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki her gülüş kişiye özeldir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz