Diğer
  Ana SayfaGüzellikGüzellik boyunda başlar

  Güzellik boyunda başlar

  -

  Yüzdeki kırışıklıkları saklamak çoğu zaman kolay olsa da yaşı ele veren boynu gizlemek zor olabiliyor. Hemen ümitsizliğe kapılmayın, geliştirilen yeni yöntemlerle boynunuz da en az yüzünüz kadar genç görünebilir.

  Yüzümüz yaşlanmasın diye kozmetik ürünlerin sunduğu tüm olanaklardan yararlanıyoruz. Sabah ve akşam kremler sürüyor, kırışıklıkları engellemek için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat bu uygulamaları yaparken boynumuza bakım yapmayı çoğu zaman atlıyoruz. Yaşı ele veren en önemli bölgelerden biri olan boynun genç görünmesi zor gibi görünse de yeni geliştirilen yöntemlerle artık boynunuz da yaşınızı gizlemeye yardımcı olabiliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Plastik ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlker Manavbaşı, boyun gençleştirmede kullanılan yeni yöntemler hakkında bilgi verdi.

  Boynunda dolgunluk olanlara alternatif yöntem
  Op. Dr. İlker Manavbaşı, “Bazı hastalarda boyun çukurunun belirgin olmayışı, bu bölgenin dolgun olması ve beraberinde ciltte sarkma olmaması ameliyatlara karşı bir isteksizlik doğururken bizlerde de farklı çözüm arayışlarına sebep oluyor. Bu tipte boyun yapısına sahip hastalarda bugüne kadar çeşitli iple asma yöntemleri uyguluyorduk ancak bu işlemler kalıcı sonuç almak için yeterli olmuyordu. Şimdi ise, bu tip boyun yapısına sahip hastalarda soruna çözüm olabilecek yepyeni bir metot mevcut. Sistemin adı iGuide. Bu sistemde özel geliştirilmiş ipler kullanılıyor. Bu ipler sayesinde boynun gerginleştirilmesi, yukarıya toplanması ve boyun çukurunun yeniden oluşturulması hedefleniyor. Sistem ayakkabı bağcıkları prensibi ile çalışıyor. Özel üretim iplikler, her iki çene kemiği arasında bir örgü yapısı oluşturuyor ve bir hamak gibi bu bölgeyi destekleyip yukarıya kaldırıyor. Sistemin en önemli avantajı ise kulak önü ve arkasından kesi yapmadan boyunun toparlanabilmesi oluyor” diyor.

  aralik-2011-estetik-resim-2
  Plastik ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlker Manavbaşı
  İki tür yaklaşım var
  Op. Dr. Manavbaşı, “Boyun gençleştirme amacıyla uygulanan işlemler boynun yapısına göre değişmekle birlikte temelde iki tip yaklaşım bulunuyor. Boyunda yağ birikmesi olan kişilerde boyun liposuction ameliyatı, cilt sarkması olan kişilerde ise boyun germe ameliyatları yapılıyor” diyor. Yüzünde ve boynunda sarkma ve kırışıklığı olan hastalara yüz germe ameliyatı uygulanıyor. Boyun gençleştirme amacıyla yapılan işlemler genelde yüz germe ameliyatının bir parçası olarak kabul edilse de bazı hastalarda tek başına da uygulanabiliyor. Bu yöntemin uygulandığı hastalar genelde orta yaş üstü hastalar oluyor. Bu kişilerde boyundaki sarkma ve kırışıklık yüzün diğer kısımlarından daha fazla oluyor ve hastada ciddi sıkıntıya neden olabiliyor. Op. Dr. İlker Manavbaşı, “Yapılan ameliyat için kısmen kulak arkasından ve kısmen de kulak önünden yapılan kesiler kullanılıyor. Böylece boyunda sarkan cilt fazlalığı gideriliyor ve çene altından yapılan küçük bir kesi ile boyun kasları birleştirilirken gerginleştiriliyor. Bu sırada eğer fazlalık varsa boyun bölgesinden yağ alma işlemleri de yapılıyor” diyor.

  - Advertisement -

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Aralık 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz