Diğer
  Ana SayfaGeziHafta sonu kaçamağı

  Hafta sonu kaçamağı

  -

  Bu ay bir değil tam üç ayrı yere gittik. Bolu, Ağva ve Taraklı doğal güzellikleriyle dikkat çeken, sakin bir tatili ya da nefes almak için şehirden kısa süreli de olsa uzaklaşmayı isteyenler için ideal yerler

  Bolu denince akla ilk gelen yemyeşil ormanları ve şifalı suları. Sağlık turizmi yaygınlaşmadan, spa merkezleri kavram olarak hayatımıza girmeden bile çok önce Bolu sağlık kaynağı kaplıcalarıyla tanınıyordu. Bunun başlıca nedeni Bolu'nun jeolojik bakımdan Türkiye'nin en önemli fay tabakasının üzerinde bulunması. Bu fay tabakasından çıkan mineralli su hem şifalı hem de Bolu'nun akarsuları ve gölleri gibi doğal güzelliklerinde pay sahibi. Bolu'nun şifalı sularının hipertansiyondan kolesterole, kireçlenmeden böbrek ve idrar yolları hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.
  Turizm Bakanlığı tarafından 1994 yılında Termal Turizm Merkezi ilan edilen Karacasu Bölgesi'nde Karacasu Termal Tesisleri, Thermal Otel ve Sağlık Bakanlığı'na ait olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi başta olmak üzere birçok tesis bulunuyor.

  Ağva: Türkiye'nin fiyortları burada

  Şile ve Ağva denince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma hep, Türk filmlerinde gördüğüm kumsal geliyor. Hani az ötesinde, denizin içinden kocaman bir kaya yükselen o tanıdık kumsal. Şile ve Ağva kumsallarının bu kadar çok filme mekan olması bir tesadüf değil. Gerçekten de Şile'nin ve Ağva'nın kumsalları eşine az rastlanacak kadar güzel. Yine Ağva'da, denize dimdik inen kayaların oluşturduğu fiyortların manzarası da büyüleyici olduğu kadar şaşırtıcı. İrili, ufaklı kayaların arasına giren deniz, küçük göletler, mağaralar, adacıklar oluşturmuş, seyrine doyum olmayan bir tablo gibi. Özellikle de Gelin Kayası. İsmi Gelin Kayası çünkü kıyıdan baktığınızda tıpkı duvaklı bir geline benziyor.
  Ağva'da kalınabilecek pek çok yer var. Nehir kenarındaki küçük otel ve pansiyonlar çok farklı bir atmosfere sahip. Örneğin Akçakese'deki ağaç evlerden oluşan Woodyville. Burası bana biraz Antalya Olimpos'u anımsattı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz