✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Opr. Dr. Aslı Alay


Ana Sayfa Sağlık Hamilelik Hamileliğin ilk hafta belirtileri neler? Kesin belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Hamileliğin ilk hafta belirtileri neler? Kesin belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Hamilelik belirtileri

Adet döngüsünde değişiklik hisseden kadınların aklına genelde hamile kalıp kalmadığı gelir. Peki Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Kesin hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Hamilelikle ilgili merak edilen soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay yanıtladı.

HAMİLELİĞİN EN ERKEN BELİRTİSİ *

Gebeliğin en erken belirtisi olan adet gecikmesi kadının kolayca tespit edeceği bir durumdur. Ancak her adet gecikmesi gebelik belirtisi değildir. Hormonal sorunlar, jinekolojik patalojiler, kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, stres de adet gecikmesine neden olabilir. Tüm bunlara rağmen adet gecikmesi yaşıyan her kadında mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

HAMİLELİK TESTİ İÇİN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN? *

Özellikle gebelik planlayan çiftler gebelik testi için doğru zamanı merak eder.  Döllenmeden yaklaşık 10-14  gün sonra kanda gebelik testi pozitif çıkar. Kanda yükselen B-hcg,  östrojen ve progesteron hormonunu kadın bedeninde değişik belirtilere yol açabilir.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birçok kadında yaşanılan hamilelik belirtileri şunlardır: 

  1. Vajinal akıntı: Akıntının normalden yoğun ve koyu kıvamda olması
  2. Kasık ağrısı: Yaşanılan ağrı kasık bölgelerinde lokalize olup, adet öncesi ağrıya benzer. Bu ağrıya leke şeklinde vajinal kanama da eşlik edebilir.
  3. Meme uçlarında ve göğüslerde hassasiyet: göğüslere dokunulduğunda aşırı ağrı, dolgunluk
  4. Halsizlik ve uykuya meyil: döllenmiş yumurtanın rahim içine implante olması ile salgılanan hormanlar, anne adayında uyku süresinin artmasına, aşırı halsizliğe yol açabilir. Çoğunlukla geçici bir durum olup, gebeliğin 3. ayında geçer. 
  5. Koku hassasiyeti: parfüm, deterjan, yemek kokularına karşı aşırı hassasiyet sık rastlanan bir sorundur. 
  6. Tad duyusunda hassasiyet
  7. Duygu durum değişiklikleri: Bazı kadınlarda aşırı sinirlilik hakimken, bazı kadınlar daha hassaslaşıp, ağlama krizleri yaşayabilir.
  8. Ancak  gebelik döneminde her kadın bedeninde değişiklik hissetmez. Yaşadığı tek belirti adet gecikmesi olan birçok kadının olduğu unutumamalıdır.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLE ADET AĞRISININ FARKI NEDİR?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Gebelik belirtileri döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesiyle başlar. Döllenmiş yumurtanın rahime yapışması sırasında lekelenme şeklinde kanama yaşanabilir. Halk arasında ‘üstüne görme kanaması’ olarak adlandırılan bu durum gebeliğin erken dönemlerinde sık karşılaşılan bir belirtidir.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İLK HAFTALAR

Çoğunlukla gebeliğin ilk 4 haftasında kadın bedeninde değişiklik hissetmez. Belirtiler 5. Hafta ile başlar.  

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

İMPLANTASYON YA DA YERLEŞME KANAMASI NEDİR?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here