Diğer
  Ana SayfaHaberHamilelik döneminde diş bakımına dikkat

  Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat

  -

  Diş Hekimi Zafer Kazak, “Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi diş eti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir” dedi.

  İşte Diş Hekimi Zafer Kazak’ın hamilelikte diş bakımı hakkında söyledikleri:

  AĞIZ BOL SU İLE ÇALKALANMALI

  Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde görülen kusmanın ağız içinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde aşınmalara, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabileceğini dile getiren Zafer Kazak, “Özellikle kusmayı takiben hemen dişleri fırçalamak diş yüzeyindeki aşınmaları artırabilir. Bu nedenle kusma sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler yarım saat sonra fırçalanmalıdır” şeklinde konuştu.

  ANNE ADAYI DİŞLERİNİ FIRÇALAMAKTAN KAÇINABİLİR

  - Advertisement -

  Hamilelik süresinde tükürüğün daha asidik özellikler gösterebildiğini belirten Zafer Kazak, “Bu durum dişleri çürüğe daha yatkın hale getirir. Doğru ağız bakımı ile yeni çürüklerin oluşumu engellenebileceği için anne adayının ağız bakımını gebelik öncesi düzene oturtmuş olması önemlidir. Diş eti sorunu nedeniyle diş etleri kanayan, dişlerinde hassasiyet sorunu olan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Ağız hijyeninin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda diş eti hastalıkları ve çürükler gelişebilir” ifadelerini kullandı.

  Zafer Kazak, değişen beslenme alışkanlıkları ve çürük yapıcı özellikli gıdaların sık tüketiminin diş çürüklerinin oluşma riskini artırdığını belirtti.

  EBRU ŞALLI’DAN HAMİLELERE ÖZEL 5 EGZERSİZ

   

  ECE VAHAPOĞLU İLE HAMİLE YOGASI

  2020 YILI HAMİLE TRENDLERİ

  SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN 30 ÖNERİ

  HAMİLELİKTE TATİLE GİDECEKLER İÇİN 9 ÖNERİ

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz