Ana Sayfa Sağlık Hamilelik Hamilelik hesaplama cetveli 2020! Kaç haftalık hamileyim?

Hamilelik hesaplama cetveli 2020! Kaç haftalık hamileyim?

Hamile olduğunuz haberini aldınız ve havalara uçuyorsunuz değil mi? Aklınızda ilk soru: Kaç haftalık hamileyim? İlişkiye girdiğiniz tarihi biliyorsanız yapmanız gereken ilk şey hamilelik hesaplama cetveli 2020‘ye bakmak olabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hamilelik cetveli nasıl hesaplanır? Kaç haftalık hamileyim? Gebelik haftası ne kadar sürer? Hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Negele formülü nedir? Döllenme haftası ne zamandır? Son adet tarihini ve ilişki tarihini bilmeyen kadınlar hamilelik haftasını nasıl hesaplar? sorularını yanıtladı. 

Gebelik dönemi, döllenme ile bebeğin doğumu arasındaki süre olarak tanımlanır. Anne adayı bebeğin gelişimini hafta hafta takip etmek ister. Hem bebeğin gelişimini, hem de gerekli tetkikleri doğru zamanda yapmak için bu izlem önemlidir. Son adet tarihinin başlangıcı gebeliğin haftasını belirlemede kullanılır. Gebelik testi pozitif çıkan, ebeveyn olma heyecanı yaşayan  çiftin ilk sorusu bebeklerinin dünyaya gelme zamanı olmuştur. Yıllardır kullandığımız basit bir formülle bu günü yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. 

NEGELE FORMÜLÜ NEDİR? NASIL HESAPLANIR? *

Anne adaylarının  doğum zamanını hesaplamada kullandığımız bir formüldür. Bu yöntemde son adet tarihinin ilk gününe 7 ekleyip, aydan 3 geri gidersek muhtemel doğum tarihi ortaya çıkar. Elbetteki sonuç her daim kesin değildir. Yumurtlama tarihindeki farklılıklar doğum tarihinde değişikliklere yol açabilir.

Gebelik haftası ve karşılık gelen gebelik ayı:

HAMİLELİK CETVELİ NASIL HESAPLANIR? *

GEBELİK HAFTASI NE KADAR SÜRER? *

Gebelik süresi 9 ay 10 gün olup 40 haftaya karşılık gelmektedir.  37-42 hafta arasında olan doğumlar miadında doğum olarak adlandırılmaktadır. 37. haftadan önce doğumun gerçekleşmesi ise miadından önce doğum olarak tanımlanmaktadır. Gebelik haftası ne kadar sürer?

HAMİLELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR? *

Ortak bir dil kullanma adına geliştirilmiştir.  Son adet tarihine göre hesaplanır. Hamilelik süresi ortalama 40 haftadır. Ancak son adet tarihine göre yapılan bu hesaplamada, yumurtlama tarihi her kadında farklı olabileceği için kesin bir doğum tarihi vermek zordur. Bebeklerin  sadece %5-7’si hesaplanan günde doğmaktadır. 

DÖLLENME HAFTASI NE ZAMANDIR? *

Ortalama 38 hafta olup, belirleyici olan gebeliğin oluştuğu gündür.       

SON ADET TARİHİNİ VE İLİŞKİ TARİHİNİ BİLMEYEN KADIN GEBELİK HAFTASINI NASIL HESAPLAR? *

Kullanıllan ilaçlar ve hormonal sorunlara bağlı olarak yaşanılan adet düzensizliklerinde son adet tarihi bilinmez. Bu durumda ilk jinekolojik muayene ve ultrasonografi oldukça önemlidir. Erken dönem ultrasonografisinin yanılma payı oldukça düşüktür.

5. gebelik haftasında ultrasonografide gebelik kesesi, 6. gebelik haftasında embriyo ve 6. haftanın sonunda fetal kalp atımı izlenir. Anne adayının bebek hareketlerini hissettiği dönem ise gebeliğin 16-20. Haftaları arasındadır.

HAMİLELİK HESAPLAMA EKRANI *

powered by Advanced iFrame free. Get the Pro version on CodeCanyon.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR? İŞTE 8 ÖNEMLİ BELİRTİ *

Hamilelik belirtilerinin 4. haftadan sonra ortaya çıktığını dile getiren Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Kaptı, “Hamileliğin en bilinen belirtisi adet döneminde gecikme ve bulantı-kusmadır. Ama her kadında aynı belirtiler görülmeyebilir. Sık sık idrara çıkma, halsizlik, meme hassasiyeti,  kanamalar,  şişlik,  koku hassasiyeti ev aşerme de hamilelik belirtileri arasındadır” dedi. Op. Dr. Derya Kaptı, hamileliğin 8 önemli belirtisini anlattı. Yazının devamına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DOĞUM ÇANTASINDA NELER OLMALI? İŞTE DOĞUM ÇANTASI LİSTESİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

HAMİLELİKTE HANGİ DİP BALIKLAR YENMELİ?

FOLİK ASİT NEDİR? İŞTE İÇİNDE FOLİK ASİT BULUNAN YİYECEKLER

Folik asit

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NEDEN OLUR? NE ZAMAN VE NASIL GEÇER?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here