Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelik psikolojisi bebeği etkiliyor

  Hamilelik psikolojisi bebeği etkiliyor

  -

  Meditasyonun, hamilelerin hem kendileri hem de bebeklerinin bütünsel sağlığında olumlu etki yaptığını belirten Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik, Harvard, Yale, Massachusetts üniversiteleri gibi uluslararası bilim otoriteleri tarafından da meditasyonun faydalarının kanıtlandığını söylüyor. Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı stres, ses tonuna yansıyor ve fetus, anne sesinin melodisi, ritmi ile frekansından annenin ruhsal durumunu algılıyor. Şinik, “Annenin sesi yumuşak, rahat ve ahenkli olduğunda fetus bu huzur sinyallerini alarak dış dünyayı severek gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlıyor” diyor.

  Bahar yorgunluğu mu tiroit mi?
  Bugünlerde halsizlik, isteksizlik, dikkat dağınıklığı gibi sıkıntılar çekmeniz mümkün. Ancak bu sıkıntılarınız birkaç haftadan fazla sürüyorsa dikkat! Tiroit beziniz fonksiyonunu yerine getiremiyor olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız. Tiroit tanısı, elle muayene ve kan testi yardımıyla konuyor. Uzman ihtiyaç görürse bir de ultrason çektirmeniz gerekebiliyor.
  mayis-2013-saglik-raporu-resim-2
  DİKKAT!
  Güneş yüzünü göstermeye başladı. Evden çıkmadan önce güneş koruyucu kremlerinizi sürmeyi ihmal etmeyin…

  Genital siğiller kansere neden oluyor mu?
  Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, ağrı hissettirmeyen genital siğillerin sorumlusu cinsel temasla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV). Bazı HPV tipleri, kanser açısından yüksek risk taşıyabiliyor. Zor fark edilecek kadar küçük bir yapıdan, karnabahar görünümlü yaygın alanlara kadar değişik büyüklüklerde ciltte kabarık olarak ortaya çıkan genital siğillerin bazı tipleri kanser riski taşıyabiliyor. Genital siğil fark edildiği an zaman kaybetmeden kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor.

  Formsanté Dergisi Mayıs 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz