Hamileliğin 11. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 11. haftasına geldiniz ve bebeğinizdeki ve kendinizdeki değişimleri merak ediyorsunuz. Hafta hafta hamilelik sürecinde bebeğiniz de git gide büyüyor ve kafanızda bir sürü soru var. 11 haftalık bebek ne kadar olur? 11 haftalık bebeğin gelişimi nasıldır? 11 haftalık bebeğin hareketleri hissedilir mi? 11. haftada cinsiyet belli olur mu? Annedeki değişiklerler neler? Bu sorulardan bazıları… Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar merak edilen soruları yanıtladı. İşte 11. hafta hamilelik süreci ve bebeğin gelişimi…

  11 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Baş popo uzunluğu şimdi yaklaşık 4,1-5 cm ve 8 gr ağırlığında, bebeğiniz bir misket limonu büyüklüğündedir. Baş ve vücudu eşit büyüklüktedir. (1:1). 

  HAMİLELİĞİN 11. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  Bebeğinizin yüzü, hatları şekillendiği ve ağzı neredeyse tamamen oluştuğu için daha insan gibi görünüyor. Gözler genişçe ayrılmış, göz kapakları kaynaşmış ve kulaklar yenidoğan bir bebeğe göre daha alçaktadır. Ağzının içinde damak kemikleri kaynaşır ve süt dişleri yuvalarına yerleşir.

  11 HAFTALIK BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLİR Mİ?

  Gözleri hala kapalı olsa da, bebeğiniz uykuda olmaktan uzaktır. Tekme ve esneme ile kaslarını gevşetmekle meşgul ve diyaframı daha güçlü olduğu için hıçkırmaya başlamış olabilir. Bununla birlikte, bu küçük hareketleri hissetmeniz pek olası değildir. Annelerin çoğu 16 ila 18 haftaya kadar hiçbir şey hissetmez ve bu ilk bebeğinizse daha uzun sürebilir. Bebeğinizin kritik gelişiminin çoğu önümüzdeki birkaç hafta içinde sona erecektir. Önümüzdeki altı ay boyunca ana görevi daha da büyümek ve beyninin hızlı büyümesini sağlamak olacak.

  11 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  11. HAFTADA BEBEK CİNSİYETİ

  Bu haftanın sonunda, bebeğinizin dış genital organı bir penis veya klitoris ve labia majoraya dönüşmeye başlayacaktır.

  HAMİLELİĞİN 11. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  Plasenta hızla gelişir (yaklaşık 12 haftada tamamen oluşacaktır).Bu haftaya kadar karnınız gaz ve şişkinlikten dolayı büyük görünse de,  bu haftadan itibaren karnınız bebek ve onunla rahminiz nedeni ile büyümüş görünecektir. Bu sizin ilk gebeliğiniz ise karnınızdaki büyümeyi çok net farketmeyebilirsiniz. İkiz gebelik ve sonraki gebeliklerde karnınızın çok daha hızlı bir şekilde büyüdüğüne tanık olacaksınız. Memelerde ise yine farkedilebilir bir büyüme göreceksiniz. Ortalama 11-14 hafta arasında ilk trimester tarama testi olarak bilinen, ense kalınlığı ölçümü ile anneden alınan kan örneğinin kombine edilmesiyle ‘’ikili test’’ yapılabilir.

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Merdiven çıkmak tehlikeli mi? *

  Gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında 3 kattan daha yüksek binalara merdiven ile çıkmak risk yaratabilir. Eğer düşük riski yoksa, çoğul gebelik değilse, erken doğum ihtimali yoksa merdiven çıkıp inmenin ciddi bir yan tesiri olmaz.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here