Hamileliğin 15. haftasında neler oluyor?

  Gebeliğin 15. haftasına geldiniz ve heyecanınız giderek artıyor. Bir yandan minik bebeğinizi kucağınıza alacağınız günleri sayarken bir yandan da onun gelişimini merak ediyorsunuz. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, 15 haftalık bebeğin boyunu, ne kadar olduğunu ve gelişimini sizler için anlattı.

  15 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Fetüsün baş-popo mesafesi 10.1 cm ölçülür ve 70 gram ağırlığındadır, artık bir elma boyutundadır.

  HAMİLELİĞİN 15. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  Bebek amniyon sıvısını akciğerlerine çeker ve bu akciğerlerin gelişimine katkı sağlar.

  Kas ve kemik gelişimi devam eder ve kuvvetlenen bu yapılar bebeğin daha dik durmasına yardımcı olur. Bacaklar hala kısadır ancak uzamaya devam etmektedir.

  Bebeğin duyma yetisi de gelişmektedir, bebeğiniz sizin kalp sesinizi ve karnınızdaki guruldamaları duyabilir, hatta boğuk bir şekilde de olsa sesinizi duyabilir. Gözlerde de ışığa duyarlılık başlamıştır.

  15 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Kişisel bakım uygulamaları tehlikeli mi? (Örneğin, saç boyamak, manikür pedikür, nemlendirici kremler sürmek, maske yapmak gibi uygulamalar… ) *

  Saç boyamak, çeşitli kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak, aslında vücuda toxik etkisi olabilecek pek çok ajanla anneyi karşı karşıya bırakır. Yeterli olarak kanıtlanmış çalışmalar olmasa da bu ürünlerin vücutta birikerek en hassas yapı olan fetal dokuya zarar verebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanılması gerekiyorsa da fetal etkisinin daha az olabileceği 12. haftadan sonra kullanması önerilmektedir. Pedikür, manikür gibi aktiviteler sırasında ise toplumda kan ile geçiş gösteren hepatit, hıv gibi enfeksiyon olasılığıdır. Bu gibi enfeksiyonlar gebelikde geçirildiğinde fetüsü olumsuz etkilemekte ve konjenital enfeksiyonlara ya da neonatal enfeksiyonlara neden olabilmektedirler. Lazer epilasyon uygulamaları gebelik sırasında yapılabilir. Lazer (Laser) ışık enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir. Ancak yine de bu tür uygulamaları gebeliğin 3-4. aylarından sonraya bırakmak uygun olur.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here