Hamileliğin 16. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 16. haftasına geldiniz ve 4. aya giriş yaptınız. Hafta hafta hamilelik sürecinde bebeğiniz gün geçtikçe büyüyor ve siz de bu gelişim ve değişimi merak ediyorsunuz. 16 haftalık bebek ne kadar olur? Hamileliğin 16. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar yanıtladı.

  16 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Bebek 11.6 cm boya ve 100 gram ağırlığa ulaşmıştır, kendisi bir avokado boyutundadır. 

  HAMİLELİĞİN 16. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  16. haftayı izleyen 3 haftada bebek hızla kilo alacaktır, ve ağırlığını ikiye katlayacaktır. Bebeğinizi besleyen plasenta da büyümektedir.

  Boyun kasları güçlenmiştir, bebek artık başını daha dik tutabilecektir. Ellerindeki tutma yeteneği de gelişmiştir ve iki elini birleştirip tutabilir.

  Bebeğin kafa derisi üzerinde ileride çıkacak saçların kalıbı oluşmaktadır, yani saçlarının nerelerden uzayacağı şimdiden belirlenmektedir. Ayrıca filtrum adı verilen bir girinti burnunun altında oluşmaktadır ve bu üst dudağın tipik şeklini vermektedir.

  Dolaşım sistemi tam anlamıyla çalışmaktadır ve fetal kalp günde 24 litre kan pompalamaktadır. Doğduğunda bu miktar 12 katına çıkacaktır.

  16 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Kafein içeren içeceklerin alımı ile haftada bir iki kez şarap içmek yani alkol alımı konusunda anne adayları nelere dikkat etmeli? *

  Sigara kadar önemli bir durum günlük kafein ya da alkol tüketimidir. Kafein vucudu zinde tutucu, alert olmayı sağlayan, metabolizmayı hızlandıran bir maddedir. Yan etkileri arasında fazla tüketildiğinde çarpıntı, bulantı hissi, huzursuzluk ve ajitasyon olabilir. Uzun dönemde ise kemik dokusunda azalma gibi yan etkileri vardır. Gebelikde metabolizma üzerinde bu denli etkisi olan bir maddenin aşırı tüketilmesine izin verilemez. Ancak haftada 1-2 fincan kahve ya da açık çay tüketilmesine izin verilebilir. Çay da da kafeine benzer bir madde olan tein vardır. Çayın açık olması ya da kahvenin sütlü olması kafein ve teinin etkilerini azaltır. Çay içerisinde tein vücudun demir emilimini azaltır ve gebelikde var olan demir eksikliği anemisinin artmasına yol açabilir. Bu yüzden çayın limon eşliğinde içilmesi hastalara önerilebilir. Limondaki askorbik asit yani c vitamini demir emilimini artırarak teinin etkisini azaltır. Kafein ya da tein içeren kahve ve çay yerine, mideyi rahatlatıcı annenin gerginliğini azaltan bitkisel çaylar günde 1-2 fincandan fazla olmamak şartıyla önerilebilir.

  Alkol gelişen fetal doku üzerine zararlı etkileri olan bir maddedir. Özellikle ilk aylarda tüketildiğinde fetüsü çok olumsuz olarak etkiler. Fetal alkol sendromu denen bu durumda mental gelişme geriliği, yüz anomalileri ve extremite bozuklukları gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Fetal alkol sendromu toplumda gebelikde alkol alımının azaltılmasıyla önlenebilen en sık zeka geriliği sebebidir.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here