Hamileliğin 17. haftasında neler oluyor?

  Hafta hafta hamilelik sürecinde hamileliğin 17. haftasına giriş yaptınız. Bebeğinizin gelişimi sizde hem heyecan uyandırıyor hem de meraklandırıyor. Peki, hamileliğin 17. haftasında neler oluyor, sizi neler bekliyor? 17 haftalık bebek boyu, kilosu nedir? 17 haftalık bebek görüntüsü nasıldır? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar yanıtladı.

  17 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  17. haftada bebeğinizin baş-popo mesafesi 13 cm’ye ulaşmıştır ve 140 gram ağırlığındadır. Bebeğiniz bir nar büyüklüğündedir.

  HAMİLELİĞİN 17. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  Bu dönemde parmak izleri gelişmeye devam eder ve duyma yetisi gelişimini sürdürür. Ayak tırnakları da oluşmaya başlar.

  Baş ile gövde boyutları bu haftada daha uyumlu olmaya başlamıştır. Gözler yüzün daha ön kısımlarına geçmiştir ve ileri bakmaktadır.

  Bebek büyüdükçe, plasenta ile arasındaki umblikal kordon da büyür ve kalınlaşır.

  17 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Hamile kaldıktan sonra sık sık kötü rüyalar görüyorum. Arkadaşlarım normal olduğunu söylüyorlar. Bilimsel olarak bunun bir açıklaması var mı?

  Gebeliğin ikinci yarısından sonra gebeliğin oluşturduğu hormonal ve fizyolojik değişimlere bağlı olarak bir takım sıkıntılar da baş gösterir. Çok kan pompalanması daha çok idrara, uterus’un idrar kesesine baskısı daha sık idrara sebep olur. Büyüyen rahim diyaframı, kalbi, akciğerleri yukarıya iteler, kalp hızı artar, nefes daralır. Sırt, bel ağrılarına, bacak kramplarına mide deki bezdirici reflü eklenir. Tüm bu tatsız uyaranlar anne adayını sadece uyandırmakla kalmamakta, görülmekte olan rüyanın içeriğini de değiştirmekte ve bazen rüyayı kabusa dönüştürebilmektedir. Çoğu rüya materyali normalde bilinçaltından atılması gereken, atılamadığı takdirde rahatsızlık veren unsurlardan veya onların sembollerinden oluşur. Rüyalarında bebeklerini düşüren, unutan, kaybeden, onları acayip mahluklara dönüştüren ve bunlardan dehşet duyan anne adaylarına yorumlar yapılmamalı, bunların sadece annenin içinde olduğu fizyolojik değişimlerden kaynaklandığı söylenmelidir. Basit fakat akılcı bir takım yöntemlerle de kaliteli bir uyku sağlandığında, akşam belli bir saatten sonra ağır ve yağlı yemek yememe, bol oksijenli yatak odası, gevşeme çalışmaları yapılırsa, çoğu problem kendiliğinden çözülecektir.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here