Hamileliğin 19. haftasında neler oluyor? Kilosu ne kadar olur?

  Hamileliğin 19. haftasına geldiniz ve bebeğinizdeki gelişim ve değişimleri merak ediyorsunuz. Bebeğimin boyu ve kilosu ne kadar oldu? 19. haftalık bebeğin hareketlerini hissedebilir miyim? gibi sorular kafanızda dolaşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 19. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  19 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Bebek 15.3 cm boy ve 240 gram ağırlığa ulaşmıştır. Bebeğiniz bu hafta bir mango büyüklüğündedir.

  HAMİLELİĞİN 19. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  Bu noktada rahminiz göbek deliğiniz hizasındadır ve ilerleyen her haftada 1 cm yukarı büyüme gösterecektir.

  Kol ve bacaklar vücudun geri kalanına uygun oranlara gelmiştir. Kafa üzerinde ileride saç çıkacak bölgelerde ince tüyler oluşmaya başlar. Bu haftalarda beyinde de önemli gelişmeler olmaktadır ve koku, tat alma, dokunma, görme, duyma gibi duyular için özelleşmiş bölgeler oluşmaktadır.

  19 HAFTALIK BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLİR Mİ?

  Yine bu haftalarda bebeğin küçük hareketleri hissedilmeye başlanabilir, ancak çoğu gebe bu hareketlenmeleri gaz zannederek fark etmez.

  19 HAFTALIK BEBEĞİN CİNSİYET GELİŞİMİ

  Kız bebeklerde vajinal kanal gelişimi de başlamıştır. 

  19 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  19 HAFTALIK GEBELİK KAÇ AYLIK OLUYOR? *

  Kaç aylık hamileyim?

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Hızlı veya uzun süre yürümek tehlikeli mi? *

  Yine aynı şekilde yürüyüş yapmak, yüzmek , merdiven çıkmak gibi aktiviteler yapılırken tempolu olmamasına dikkat edilmelidir. Gebe bayan yorgunluk hissetmemelidir. Yorgunluk hissettirecek hızda tempolu aktiviteler rahime giden kan akımının azalmasına sebep olurlar. Bunun sebebi  annenin yoğun egzersiz sırasında artan oksijen ihtiyacıdır. Kan bu durumda  annenin yaşamsal diğer organlarına  doğru gidecek ve rahime yani bebeğe giden kan miktarını azaltacaktır. Bu durumda bebeğe giden kan akımı  ve oksijen miktarı  azalır.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here