Hamileliğin 24. haftasında neler oluyor? Bebek ne kadardır?

  Hamileliğin 24. haftasında neler oluyor?

  Hafta hafta hamilelik sürecinde 24. haftaya geldiniz. Ve artık bebeğiniz doğacak bile olsa yaşama şansı var. Peki, hamileliğin 24. haftasında neler oluyor? 24. haftada anne ve bebekteki değişim ve gelişimler neler? 24. haftalık bebek kaç gram olur? 24 haftalık bebek görüntüsü nasıl olur? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 24. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  24 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Hamileliğin 24. haftasında bebek artık 600 gram ve 30 cm’dir. Bebeğinizin uzunluğu ortalama bir mısır koçanı kadardır.

  HAMİLELİĞİN 24. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ

  24. haftada doğacak olursa bebeğiniz artık yaşama şansı var olarak kabul edilir. Akciğer gelişimi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi şartlarında hayatta kalmasını sağlayacak kadar gerçekleşmiştir.

  24 HAFTALIK GEBELİK HAREKETLERİ *

  Bebeğinizin uyku ve uyanıklık dönemleri artık daha düzenli olmaya başlamıştır. Tekmeleri ilk zamanlarda güç algılanabilir; ancak bebeğiniz büyüdükçe ve kuvvetlendikçe hissettiğiniz tekmeler yumruk tarzında ve daha belirgin olacaktır.

  Bebeğinizin beyni hızla büyümektedir. Gülümseme ve kaşlarını çatma gibi farklı yüz ifadelerini kullandıkça yüz kasları da egzersiz yapmaktadır. Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuz ona yer açmak ister.

  HAMİLELİĞİN 24. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM

  Gebelik hormonlarınız cilt dokunuzdaki yapıların yumuşamasına ve esnemesine neden olur. Bu yüzden vücudunuzun çeşitli yerlerinde çatlaklar fark etmeye başlayabilirsiniz. Doğum sonrası bu çatlakların zaman içinde kaybolması beklenir. Cildinizi yumuşak hissetmek için kremler, yağlar veya losyonlar uygulayabilirsiniz ama çatlakların oluşumunu bu yöntemlerle tamamen önleyemez veya çatlakların tamamen kaybolmasını sağlayamazsınız. Bu çatlaklardan rahatsız olmak yerine onları vücudunuzun geçirdiği bu mükemmel dönüşümün hatırlatıcıları olarak görmeye çalışın.

  24 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  24 HAFTALIK GEBELİK KAÇ AYLIK OLUYOR? * *

  Kaç aylık hamileyim?

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here