Hamileliğin 32. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 32. haftasına ulaştınız ve artık 8. ayın içine girmiş bulunmaktasınız. Peki, hamileliğin 32. haftasında sizi neler bekliyor? 32. haftada doğum olur mu? Bebeğinizdeki değişimler neler? Hamileliğin 32. haftasında bebek ne kadar olur? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 32. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  32 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR? *

  Bebeğiniz yaklaşık 1.7 kilogram ağırlığındadır. Başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 42.4 santimetredir.

  32 HAFTALIK DOĞUM OLUR MU? *

  32. haftadan itibaren doğum gerçekleşirse, ilk olarak solunum desteğine ihtiyaç duyulsa dahi bebeğinizin hayatta kalabilmesi için iyi bir şansı vardır.

  HAMİLELİĞİN 32. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ *

  Bebeğinizin el tırnakları tamamen oluşmuştur ve parmaklarının uçlarına ulaşmıştır. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha sonra uzayacaktır ama bu aşamada görülebilir haldedir. Kaşıntısı olursa kendisini hafifçe çizebilir.

  Saç telleri gittikçe kalınlaşıyor olsa da doğum sonrası incelebilmektedir.

  Bu aşamada bebeğiniz rahminizin içinde başını aşağı doğru çevirerek (sefalik pozisyon) doğum için hazırlanıyor olabilir. Henüz bu pozisyonda değilse endişelenmeyin. Çoğu bebek baş aşağı pozisyonuna 36. haftaya kadar geçmiş olur. Bu yüzden dönmesi için hala yeteri kadar zamanı vardır.

  HAMİLELİĞİN 32. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM *

  Eğer ilk gebeliğinizse “Braxton Hicks” adı verilen kasılmaları gerçek kasılmalar ile karıştırmanız çok kolaydır. Gerçek kasılmalar gitgide kuvvetlenen ve sıklığı artan kasılmalar olmakla birlikte Braxton Hicks kasılmaları düzensiz ve bir müddet sonra durma eğiliminde olan kasılmalardır. Yine de bu kasılmalar rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilirler. Geldikleri zaman aktivitenizi değiştirmek size yardımcı olabilir. Eğer bir süredir oturuyorsanız ayağa kalkın veya bir süredir ayakta duruyorsanız oturun. Ilık ama sıcak olmayan bir banyo da size yardımcı olabilir.

  Çoğu gebe vajinal doğum yapabilip yapamayacağı hakkında endişe duyar. Bu çok doğal bir endişedir; özellikle de ilk bebeğinizi bekliyorsanız. Nefes egzersizleri ve masaj gibi ağrıyı rahatlatıcı yöntemleri çalışmaya başlamak için iyi bir zaman olabilir.

  32 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  HAMİLELİĞİN 32. HAFTASI KAÇ AYLIK OLUR? *

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here