Hamileliğin 34. haftasında neler oluyor?

  Hafta hafta hamilelik sürecinde bebeğinizi kucağınıza almanıza az bir zaman kaldı. Peki, hamileliğin 34. haftasında annedeki ve bebekteki değişimler neler? Hamileliğin 34. haftasında bebek ne kadar olur? 34 haftalık bebek görüntüsü nasıl olur? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 34. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  34 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR? *

  Bebeğiniz 2.1 kilogramdan biraz daha fazla bir ağırlıktadır. Başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 45 santimetredir.

  HAMİLELİĞİN 34. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ *

  Bebeğiniz kahverengi yağ dokusu olarak bilinen özel bir tür yağ deposu oluşturmaktadır. Yenidoğanlar vücut ısılarını iyi koruyamadıkları için bu doku doğum sonrası onları sıcak tutmaya yardımcı olacaktır. Kahverengi yağ dokusu doğum sonrasında büyümeyi durdurur. Bu yüzden bebeğinizin çok terlememesi veya çok üşümemesi için önlem aldığınızdan emin olmanız gerekecektir.

  Araştırmalara göre bebeğiniz doğmadan önce ona düzenli bir şekilde şarkı veya ninni söylerseniz, doğum sonrası bebeğiniz huzursuz olduğunda ona şarkı veya ninni söylemeniz onu daha kolay sakinleştirecektir.

  HAMİLELİĞİN 34. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM *

  Bebeğiniz karnınıza baskı yaptığı için midenizde yanma ve hazımsızlık şikayetleri tekrar gündeminize gelebilir. Az porsiyonlu ama sık öğünler yemeniz size bu durumda yardımcı olacaktır. Yemek sonrası hemen uzanmamaya çalışın. Yağdan zengin veya baharatlı yemeklerden, çikolatadan, asitli içeceklerden ve kahveden kaçınmanız bu şikayetleri yaşama ihtimalinizi azaltacaktır. Bu şikayetleri geceleri daha fazla yaşıyorsanız yastığınızı yükseltip yatmanız size yardımcı olacaktır.

  MİDE YANMASININ SEBEPLERİ NELERDİR? *

  Gebelik döneminde yaşanan mide yanması; yaygın olarak görülen gebelik belirtileri arasındadır. Çoğunlukla bu yanmalar, gebeliğin son haftalarında daha da şiddetlenebilir. Gebelik döneminde yaşanan mide yanmaları; kadınlık hormonlarının değişim göstermesi ve rahimdeki büyümeyle birlikte mideye yapılan baskıdan kaynaklanır. Hormonların etkisi ile yemek borusunun kesiştiği alanda gevşeme meydana gelir. Bu sebeple de mide asidinin sızma yapması ve yemek borusuna kaçması söz konusu olur.

  34 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  34 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR? *

   

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here