Hamileliğin 35. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğinizin son haftalarına geldiniz ve bebeğinizi kucağınıza almak için git gide daha da sabırsızlanıyorsunuz. Aynı zamanda hamileliğin 35. haftasında neler oluyor merak ediyorsunuz. Peki, hamileliğin 35. haftasında bebek kaç kilo olur? Son bir ayda bebek kaç kilo alır? Annedeki ve bebekteki değişimler nelerdir? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 35. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  35 HAFTALIK BEBEK KAÇ KİLO OLUR? *

  Bebeğiniz artık yaklaşık 2.4 kilogram ağırlığındadır. Başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 46.2 santimetredir.

  SON BİR AYDA BEBEK KAÇ KİLO ALIR? *

  Bebeğinizin hala büyümek için zamanı vardır ve önünüzdeki birkaç hafta boyunca her gün yaklaşık 30 gram ağırlık kazanacaktır. Ağırlık kazandıkça çevresindeki amniyon sıvısı zaman içinde azalacaktır.

  HAMİLELİĞİN 35. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ *

  Sadece göbeğinize bakarak bebeğinizin hareketlerini anlamak mümkün olmayabilir. Bebeğinizin pozisyonuna bağlı olarak bebeğiniz döndüğü zaman göbeğinizde hareketlenmeler görebilir veya bebeğinizi hıçkırık tuttukça göbeğinizde ritmik seyirmeler fark edebilirsiniz. Artık iyice büyüdüğü için bebeğinizin hareketleri size biraz rahatsız edici gelebilir.

  HAMİLELİĞİN 35. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM *

  Rahminiz normal boyunun birkaç katında olduğu için artık kaburgalarınızın altında bulunmaktadır. Bu nefesinizin daralmasına ve hatta halsiz hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden kendinize yüklenmemeye ve dinlenebildiğiniz kadar dinlenmeye çalışın.

  Bebeğinizin hareketleri ağrı yaratıyorsa pozisyonunuzu değiştirmeye çalışın. Yan olarak yatmak bebeğinizi hareketlendirmeye yardımcı olabilir ve sizin daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

  Gebeliğin son haftalarında bebeğinizin hareketleri biraz daha farklı gelse de bebeğiniz hala daha önceden olduğu kadar hareket ediyor olmalıdır. Eğer bebeğinizin normalde olduğu kadar hareket etmediğini düşünüyorsanız veya bebeğinizin hareketleri konusunda sorularınız varsa doktorunuzla doğrudan iletişime geçin.

  Gebelik iznine ayrıldıysanız dinlenmek için bolca fırsat yaratın ve öğrendiğiniz nefes tekniklerini çalışmaya başlayın.

  35 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  35 HAFTALIK GEBELİK KAÇ AYLIK OLUR? *

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here