Hamileliğin 36. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 36. haftasına ulaştınız ve bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az bir zaman kaldı. Peki, hamileliğin 36. haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 36 haftalık bebek doğar mı? 36 haftalık bebek kaç kilo olur? Hamileliğin 36. haftasında annedeki değişimler nelerdir? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 36. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.

  36 HAFTALIK BEBEK KAÇ KİLO OLUR? *

  Bebeğiniz yaklaşık 2.6 kilogram ağırlığında ve başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 47.4 santimetredir.

  36 HAFTALIK BEBEK DOĞAR MI? *

  Bu haftanın sonunda gebeliğiniz artık miyadında olarak kabul edilecektir; bu da demek oluyor ki bebeğiniz artık herhangi bir gün doğmak için hazırdır. 37 haftadan önce doğan bebekler pre-term ve 42 haftadan sonra doğan bebekler post-term olarak adlandırılmaktadır.

  HAMİLELİĞİN 36. HAFTASINDA BEBEK GELİŞİMİ *

   Dünyaya gelmesi yaklaştıkça bebeğinizin beyni ve sinir sistemi çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. İşitmesindeki hassasiyette bu hafta artış olacaktır. Lanugo adı verilen ince tüylerinden ve verniksinden geriye kalanları dökmeye devam etmektedir. Dökülen bu ince tüyleri ve cildi yutacak ve sindirecektir. Bu onun bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah veya koyu yeşil yapışkan bir madde olarak kalacaktır ve doğum sonrası onun ilk dışkısı olacaktır.

  HAMİLELİĞİN 36. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM *

  Bu haftada doktorunuz bebeğinizin pozisyonunu kontrol etmek isteyecektir. Bebeğinizin başı kalça kemiğinizden aşağı doğru inmiş ve doğum için hazır bir halde bile bulunuyor olabilir. Eğer böyle olursa göbeğinizin aşağı doğru indiğini ve nefes almak için daha fazla alanınız olduğunu hissedebilirsiniz; ancak yürürken rahatsızlık duyabilirsiniz.

  Bazı anne adayları yürürken bebeklerinin adeta düşeceklerini hissettiklerini söyleyebilir. Endişelenmemeye çalışın. Bu sık karşılaşılan bir hissiyattır. Tüm bunlar bebeğiniz doğmak için hazır anlamına gelse de doğumun başladığı anlamına gelmek zorunda değildir.

  36 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  36 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR? *

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here