Ana Sayfa Hamileliğin 40. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 40. haftasında neler oluyor?

  Gebeliklerin sadece %30’u 40 hafta ve sonrasına ulaşabilir. Peki, 40 haftalık bebek kaç kilo olur? Hamileliğin 40. haftasında annedeki değişimler nelerdir? Hamileliğin 40. haftasında anne doğuma nasıl hazırlanmalı? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 40. haftasında yaşananların yanıtını verdi.

  HAMİLELİĞİN 40. HAFTASINDA BEBEK KAÇ KİLO OLUR? *

  Bir karpuz boyutlarına erişmiş olan bebeğinizin bu haftadaki kilosu 3005 ila 4057 gram arasında değişebilmekle ortalama 3500 gr civarındadır. Boyu da ortalama 48- 53 cm arasındadır.  

  HAMİLELİĞİN 40. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM *

  40 haftayı tamamlamış bir annenin ortalama alması gereken kilo 11-15 arasındadır, daha zayıf olan anneler ise 18-20 kilogram alması uygundur. Anne karnında kaldığı süre içerisinde, sizden bebeğinize kordon aracılığı ile geçen antikorlar bebeğinizin immun sisteminin gelişmesini ve  doğum sonrası eneksiyonlara karşı bebeğinizin direnç kazansmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda doğumdan hemen sonra anne sütünün kolostrum adını verilen bebekler için çok yararlı olan bu bölümü içerdiği antikor ve immunglobulinler sayesinde bebeğinizin immun sisteminin virus ve bakterilere direncini arrtırır.

  DOĞUMU KOLAYLAŞTIRABİLMEK İÇİN YAPILABİLECEKLER *

  Bu haftadan itibaren doğumu kolaylaştırmak ve daha rahat bir doğum yapmak için; tabiki sorunsuz bir gebelik geçiriyorsanız;

  • Hergün düzenli  fakat kendinizi yormadan yürüyüş yapmak,
  • Doğru nefes kullanma çalışmaları ile hem doğum sırasında nefesinizi kontrollü kullanma için hem de gebeliğinizin son dönemlerinde rahatlama amacı ile nefes egzersizleri yapmak,
  • Eşinizin de desteğini alarak sırt-kalça-bacak masajları ile gevşemeye çalışmak size ve bebeğinize bu haftalarda iyi gelecek ve motivasyonunuzu arttıracak aktiviteler olacaktır.

  40 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  hamileliğin 40. haftasında

  İLGİLİ İÇERİKLER

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here