Hamileliğin 5. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 5. haftasına geldik… Hafta hafta hamilelik dizimizin bu bölümünde hamileliğin 5. haftasında yaşananları anlattık. Hamilelik testi pozitif çıkarsa anne adayları neler yapmalı? Embriyoda hangi değişiklikler oluyor? Hamileliğin 5. haftasında neler oluyor? Prof. Dr. Erkut Attar hamileliğin 5. haftasında yaşananları anlattı, merak edilen soruların yanıtını verdi:

  HAMİLELİĞİN 5. HAFTASINDA EMBRİYO *

  Bu hafta itibarıyla sadece 2 mm boyutunda olan embriyoda büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Dolaşım sistemi, sinir sistemi, kemik ve kas yapısı gelişmeye başlayacaktır. Dış hücre tabakası beyin ve sinir sistemine dönüşecek olan nöral tüpü oluşturmuştur. Nöral tüp defektleri denilen sinir sistemi anomalileri bu dönemde oluşmakta ve folik asit kullanımı ile yüksek oranda engellenebilmektedir.

  ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Bu haftada adetinizin gecikmiş olduğunu fark edersiniz. PMS benzeri ruhsal durum değişiklikleri görülebilmekle birlikte, yorgunluk, uykuya meyil, memede hassasiyet gibi erken gebelik belirtileriyle karşılaşabilirsiniz. Her gebelikte bulantı olmaz ancak bulantı olacaksa genellikle bu haftadan itibaren başlamaktadır. Normalde sizi rahatsız etmeyen kokular sizi rahatsız etmeye başlayabilir.

  HAMİLELİK TESTİ POZİTİF ÇIKARSA…

  Beklenen adet tarihinden sonra bakılan kan ve idrar gebelik testleri yüksek oranda doğru sonuç vermektedir. Gebe olduğunuzu yeni öğrendiyseniz kadın doğum uzmanınız ile en yakın zamanda görüşmeniz uygun olacaktır. Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz için yapılması gereken rutin kan testleri bakılacak, gerekli mineral vitamin takviyeleri verilecek, size yaşam tarzı ve diyet ile ilgili bilgi verilecektir.

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU 1 CEVAP

  Bir-iki tane sigara ve pasif içici olmak tehlikeli mi? *

  Hamilelikte anne adayının sosyal hayatı, aktiviteleri ya da yiyecek içecek düzeni nasıl olmalıdır? Öncelikle sigara konusunu gündeme getirmeli. Bir gebe asla sigara içmemeli. Hem kendisi hem de bebeği için. Yapılan araştırmalar sigara içiciliği olan annelerin daha sık erken doğum yaptığını göstermiştir. Yani sigara içen bir anne miadından belki çok daha önce doğum yapacak ve henüz dünyaya adapte olmamış bir bebek doğuracaktır.  Erken doğan bu bebeğin solunum sıkıntısı, beslenme problemi ve daha pek çok problemi olacaktır. Bu yüzden anne adayından sigara içiyorsa bırakması, bırakamıyorsa en azından sigara adedini azaltması ve pasif olarak sigara dumanına maruziyetini dahi önlemesi  beklenmektedir.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here