Hamileliğin 6. haftasında neler oluyor?

  Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe siz de onun gelişimini merak ediyorsunuz değil mi? 6. haftada bebeğim ne kadardır? neye benziyor? gibi soruların cevaplarını Hafta hafta hamilelik dizimizin bu bölümünde bulabilirsiniz. Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 6. haftasına ilişkin bilgi verirken anne adaylarının da 6. haftada vücudunda yaşanan değişimleri anlattı.

  HAMİLELİĞİN 6. HAFTASINDA BEBEK NASIL GÖRÜNÜR?

  Bebeğiniz yaklaşık olarak bir bezelye büyüklüğüne ulaşmıştır. Şekil olarak kurbağa yavrusuna benzeyen bebeğinizin kol ve bacaklarının oluşacağı çıkıntılar oluşmaya başlamıştır. Bu haftadan itibaren genellikle ultrasonda kalp atışı duyulmaya başlamaktadır.

  HAMİLELİĞİN 6. HAFTASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİM

  Hamilelik itibariyla bu hafta kilo almış olabilirsiniz, veya bulantı-kusma şikayetleriniz varsa tam tersi de gerçekleşmiş olabilir. Bunlar sizi endişelendirmesin. Ancak şiddetli bulantı/kusma durumunda yeterli besin alamadığınız için ve çok sayıda kusma gerçekleşmesi durumunda sıvı elektrolit kaybı yaşayacağınız için doktorunuza başvurmanız en doğru tercih olacaktır. Organ gelişiminin olduğu bu haftalarda yararlı besinler tüketmek bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

  Vücudunuzun emzirme hazırlığı başlamıştır – memelerde büyüme ve meme uçlarının renginde koyulaşma yavaş yavaş gerçekleşmektedir. Böylelikle yeni doğan bebeğiniz meme ucunuzu daha kolay tanıyıp yönelebilecek, artmış meme hacmi de bebeğinize yeterli miktarda süt sağlayabilecektir.

  6 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  Hamileliğin 6. haftasında bebek nasıl görünür?

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Yükseğe uzanmakta bir sakınca var mı? *

  Gebelik boyunca anne adayı farklı durumlara ayak uydurmaya çalışmaktadır. Örneğin gebelik haftası ilerledikçe karın gittikçe büyür , vücut dengeyi sağlamak için bel bölgesinde omurlardaki lordoz dediğimiz oyuklaşma artar. Hormonların etkisiyle de kalça eklemlerinde hareket kapasitesini artıracak ayrışmalar olur. Bütün bu değişiklikler olurken anne adayının oturduğu yerden kalkması, eğilmesi ya da yukarı doğru uzanması güçleşir. Bu ve benzeri hareketler ağrılı olmaya başlar.

  Yukarı doğru uzanmak örneğin evde perde asmak, yüksek bir raftan tabak ve benzeri eşya almak gibi durumlarda gebe hem ağrı duyar hem de bu hareketler sırasında ıkınır ve karın içi basıncını artırır. Eğer altta yatan rahim ağzı yetmezliği ya da erken membran rüptürü gibi belirli ya da tanı almamış durumlar varsa, ani kramp girmesi, su gelişi ya da lekelenme tarzı kanamaları olabilir.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here