Hamileliğin 7. haftasında neler oluyor?

  Hamileliğin 7. haftasında neler oluyor?

  Hafta hafta hamilelik dizimizde sırada 7. hafta var… Peki, hamileliğin 7. haftasında bebek ne kadar olur? Nasıl görünür? Annede hangi değişimler yaşanır? Prof. Dr. Erkut Attar hamileliğin 7. haftasında yaşananları anlattı:

  HAMİLELİĞİN 7. HAFTASINDA BEBEK NASIL GÖRÜNÜR? *

  Hamileliğin 7. haftasında bebeğiniz bir nohut büyüklüğündedir.
  Bebeğinizin kollarında, bu haftada sinirler ile birlikte kıkırdak dokusu oluşuyor. Geçen hafta filizlenen kol tomurcukları uzuyor ve omuzları, üst kolları ve önkolları daha açık hale geliyor. Elleri henüz parmaklı avuç içlerinden ziyade düzleşmiş küreklere benziyor. İleride bacakları oluşturacak alt ekstremite tomurcukları ortaya çıkıyor. Bacakları ve ayakları, sadece birkaç gün sonra kolları ve elleri ile aynı gelişimden geçecek.

  Hamileliğin 7. haftası
  Hamileliğin 7. haftasında bebek artık bir nohut büyüklüğündedir.

  7 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ *

  BEBEK ZAR KESE İÇİNDE *

  Bebeğinizin omuriliği ve beyni gelişiyor; beyni o kadar hızlı büyüyor ki bu haftalarda vücudundan daha büyüktür. Bebeğiniz bir zar kese içinde bulunur ve amniyotik sıvı olarak bilinen sıvı tarafından desteklenir. Burun delikleri ve dudakları artık bebeğinizin yüzünde beliriyor ve gözler cildin altında görülebiliyor. Dış kulağı henüz belli olmasa da iç kulağı gelişmeye başlıyor. Gözleri hala gelişimin erken aşamasında ancak yarı saydam kıvrımlardan küçük göz kapakları oluşmaya başlıyor.

  Hamileliğin 7. haftasından itibaren bebeğinizin karaciğeri, kemik iliği büyüyüp bu rolü üstleninceye kadar kırmızı kan hücrelerini üretir.

  Büyüyen bağırsaklarındaki bir halka, göbek kordonuna doğru şişiyor. Kordon şimdi küçük bedenine oksijen ve besinleri taşımaya ve karbondioksit gibi atık maddeleri fetüsten uzaklaştırmaya hazır olan farklı kan damarlarına sahiptir.

  RAHMİNİZ LİMON BÜYÜKLÜĞÜNDE *

  Rahim boyutunuz bir limon büyüklüğüne ulaşmıştır, rahim mesanenin hemen arkasında bulunmaktadır bu yüzden sık idrara çıkma belirtilerini yaşamaya başlayabilirsiniz. Yorgunluk hissi ve uyku eğilimi artarak devam edebilir.

  HAMİLELİKTE REFLÜ BAŞLAYABİLİR *

  Gebelikte oldukça sık görülen reflü bu haftadan itibaren başlayabilir, bulantı ise zaten 12-14 hafta civarına kadar devam edecektir. Bu sebeple büyük öğünlerden kaçınıp küçük öğünlerle beslenmelisiniz. Midenizi tamamen boş bıraktığınız zaman rahatsız hissedebilirsiniz bu yüzden elinizin altında atıştırmalık bulundurmakta fayda var.

  HAMİLELİKTE AŞERME VE TÜKÜRÜK SALGISI *

  Gebelikte yemek denilince halk arasında aşerme oldukça popüler olmasına rağmen, belli yemeklere karşı tiksinti hissi gelişmesi de aslında sıkça görülmektedir. Bunlar canınızı sıkmasın; ancak örneğin et veya tavuğa karşı tiksinti gelişirse hekiminiz veya diyetisyeniniz ile görüşerek yerine farklı bir protein kaynağı koyabilirsiniz. İlk trimester sonuna kadar devam edecek olan tükürük salgısında artış da bu haftada sizi rahatsız edebilir, şekersiz sakız çiğnemek rahatsızlık hissinizi azaltacaktır. 

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU 1 CEVAP

  Hamilelikte ağır kaldırmak, küçük bir çocuğu kucağa almak sakıncalı mı? *

  Ağır eşya kaldırmak yine annenin enerji gereksinimini artıracağı için akılda tutulması gereken bir konudur. Bir seferde 3 kilonun üzerinde yük taşımak, Pazar alışverişleri yapmak ya da küçük bir çocuğu kaldırmak anneyi etkileyebilir.

   

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here