Hamileliğin 9. haftasında neler oluyor?

  Her hafta olduğu gibi bu haftada minik bebeğinizin gelişimini merak ediyorsunuz. Hafta hafta hamilelik sürecinde 9. haftaya geldiniz. Peki 9. hafta hamilelikte sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? Peki 9 haftalık bebek ne kadar olur? 9 haftalık bebek hareket eder mi? 9 haftada cinsiyet belli olur mu?  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar sorularımızı yanıtladı.  İşte 9. hafta hamilelik süreci ve bebeğin gelişimi…

  9 HAFTALIK BEBEK NE KADAR OLUR?

  Bu haftanın sonunda, yaklaşık 2.3 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2 g ağırlığında olacak. Bu kabaca bir üzüm büyüklüğüdür.

  Bebeğinizin kalbi bu haftalarda dört odacığa bölünmüştür. Başlıca iç organlar (kalp, beyin, akciğerler, böbrekler, barsaklar vs.), kasları ve sinirleri gelişmeye devam ediyor. Burnu ve koku hissi gelişiyor.

  Yüzü yavaşça belirginleşmeye başlıyor. Gözleri artık daha büyük ve daha açıktır ve içlerinde bir miktar renk (pigment) vardır. Minik kulakları daha belirgin hale geliyor ve yakında yerlerine geçecekler. Ağzında, diş etlerinde ampul şeklindeki tomurcuklar hamileliğin ilerleyen dönemlerinde süt dişlerini oluşturacaklar. Şimdilik küçük tat tomurcukları olan bir ağzı ve dili var.

  9 HAFTALIK BEBEK GÖRÜNTÜSÜ

  9. HAFTADA CİNSİYET BELLİ OLUR MU?

  Bebeğinizin cinsiyetini henüz ultrason cihazı ile söylemek mümkün olmasa da, cinsel organları oluşmaya başlıyor.

  9 HAFTALIK BEBEK HAREKET EDER Mİ?

  Artık ayak bilekleri ve bilekleri daha gelişmiştir, el ve ayak parmakları daha açık bir şekilde tanımlanmıştır. El ve ayak sırtları, henüz ayrılmamış olmasına rağmen parmak ve ayak parmaklarının nerede olacağını tanımlar. Kolları dirseklere bükülebilir ve ellerinin göğsüne dayanması için yeterince uzundur. Bu dönemde bebeğinizin bacakları uzamakta ve vücudunun geri kalanıyla orantılıdır.

  9. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİM

  Bu noktaya kadar, yumurtalıklarınız büyüyen bebeğiniz için gerekli olan bir hormon olan progesteron üretmekten sorumluydu. Bununla birlikte, plasenta şimdi bu kritik işi üstlenmeye başlayacak kadar gelişmiştir ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini aktarmaya ve vücudundaki atık maddeleri temizlemeye neredeyse hazırdır.

  HAMİLELİKLE İLGİLİ 1 SORU, 1 CEVAP

  Ev işi yapmak sakıncalı mı? *

  Bu dönemde günde en fazla ne kadar süre ev işi yapmak ideal? (Yerleri makineyle almak, eğilip kalkılan işler gibi…) Yine benzer şekilde uzun süreli ev işi yapmak, halı süpürmek, kontak sporları ile uğraşmak benzer şikayetleri beraberinde getirir. Gebe bayanlar mümkün olduğunca kısa sürelerde ve yorulmayacak tempoda ev işi yapabilirler.

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here