Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte bacak ağrısı neden olur? Ne zaman başlar?

  Hamilelikte bacak ağrısı neden olur? Ne zaman başlar?

  -

  Hamilelikte bacak ağrısı anne adaylarını bu süreçte zorlayan problemlerden biridir. Peki, hamilelikte bacak ağrısı neden olur? Hamilelikte bacak ağrısı ne zaman başlar? Nasıl geçer? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelikte bacak ağrısına sebep olan durumları açıkladı.

  HAMİLELİKTE BACAK AĞRISI NE ZAMAN BAŞLAR?

  Hamilelikte bacak ağrıları ilk aylarda pek sık görülmez. Ancak ilerleyen gebelik haftası ve alınan kilolarla, dolaşım ve sinir sisteminde baskı yaşandığından bacak ağrıları başlayabilir. Eğer tek bacakta ağrı olursa bu normal kabul edilmez ve dolaşım bozukluğu işareti olabileceği için mutlaka doktor kontrolü gereklidir.

  Hamilelikte bacak ağrıları ve kramplar genelde 6. aydan itibaren çok daha yoğunlaşır. Bu durumun yaşanmasında hem hormonal değişimler hem de alınan kilolar etkilidir.

  HAMİLELİKTE BACAK AĞRISI NEDEN OLUR?

  Hamilelikte kalsiyum ve magnezyum eksikliği bacak ağrılarının başlıca sebebidir. 

  Hamilelikte bacak ağrısının bir başka sebebi ise varis problemidir. Alınan fazla kilolar da bacaklara yükü fazlalaştıracağından ağrılara neden olur. Hamilelik boyunca yükselen hormon seviyelerine bağlı olarak vücutta su tutma ve ödem eğilimi vardır. Ödem ellerde, yüzde, ayaklarda olur. Bu durum özellikle son aylarda hâkimse mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Zira bu belirtiler preeklemsi yani gebelik zehirlenmesi belirtileri de olabilir. Bu durum hem anne adayı hem bebek için çok zararlıdır. Hamile kadınlarda dolaşım sisteminde sorun yaşanması doğal bir durumdur. Vücut basıncında artış yaşandığında kan dolaşımında problemler oluşur ve sonrası da varis oluşur. Kilo alımı, uzun süre ayakta kalma, genetik durum varis nedenleri olarak gösterilebilir. Varis durumu hamilelikte kadına şiddetli bacak ağrıları yaşamasına neden olur. Mutlaka tedavi edilmelidir.

  - Advertisement -

  HAMİLELİKTE BACAK AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  • Bu acıyı azaltmak adına hep aynı pozisyonda kalınmaması, uzun süre ayakta durmamak ya da aynı pozisyonda oturmamak önerilir.
  • Masa işinde çalışılıyorsa kısa aralar verilmesi önemlidir.
  • Yapılacak masajlar hem ağrıları azaltmada hem kramp yaşanmaması adına önlem olacaktır.
  • Doktor kontrolünde kullanılan sıkıştırma çorapları da son derece yararlıdır.
  • Anne adayları bacaklarını mümkün olduğunca dinlendirmelidir.
  • Yüksekte tutmak rahatlatıcıdır.
  • Gece uykusunda iken annenin yan yatması çok daha uygun pozisyondur.
  • Bol sıvı tüketimi vücutta ödemi azaltır.
  • Alınan kilolar mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.
  • Akşamları ayak bileklerine buz tutmak rahatlatıcı etki sağlayacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz