Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer? Neden olur?

  Hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer? Neden olur?

  -

  Baş ağrılarının hamilelik döneminde arttığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelik sürecinde baş ağrısını hafifletmeye yarayan yöntemleri açıkladı. Peki, hamilelikte baş ağrısı neden olur? Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer?

  HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

  Kadınlarda oldukça sık  görülen baş ağrıları, hamilelik döneminde artış gösterebilmektedir. Hamilelik öncesinde migreni olan kadınlarda hamilelik döneminde atakların görülme sıklığı artmaktadır. Bunun haricinde daha önce migren sorunu olmayan kadınlarda da hamileliğin özellikle ilk 3 ayında baş ağrıları normalden daha sık görülebilmektedir. Hamilelikte en sık görülen baş ağrılarından biri gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bu ağrılar genellikle; gebelik döneminin getirdiği stres, kaygı bozuklukları, hormonal değişikliklerden kaynaklanan bir takım rahatsızlıklar, çalışan hamilelerde gündelik işlerin neden olduğu yorgunluk gibi nedenler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Gerilim tipi baş ağrıları, başın tamamını saran, baskı yapar tarzda, özellikle akşama doğru ortaya çıkan, çok şiddetli olmayan ama yine de kişiyi rahatsız edecek düzeyde olan ağrılardır. Gebeliğin ikinci ya da üçüncü yarısından sonra kilo alımıyla beraber duruş bozukluklarının ortaya çıkması ve uyku düzensizlikleri nedeniyle de baş ağrılarında artış gözlemlenebilmektedir.

  MİGREN HASTALARI HAMİLELİK DÖNEMİNDE NE YAPABİLİR?

  Gebelikte östrojen hormonunun artışıyla beraber diğer hormonlardaki iniş çıkışlar birtakım metabolik değişiklikleri de tetiklemektedir. Damar genişlemeleri ve kan akımındaki artış gibi faktörler migren ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Migren hastalarının hamilelik dönemini daha rahat geçirmeleri için hamile kalmadan önce bazı önlemler almaları faydalı olabilmektedir. Özellikle planlı gebeliklerde migreni olan anne adayına ağrıyı kesmeye yönelik botoks tedavisi uygulanması olumlu sonuçlar vermektedir.

  HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

  Hamilelikte görülen baş ağrılarına karşı ağrı kesici ilaçların kullanılması genellikle tavsiye edilmemektedir. Bazı özel durumlarda ya da çok mecbur kalındıysa parasetamol türü ilaçlar alınabilir.

  Hamileler uyku düzenlerine her zamankinden daha fazla özen göstermelidir. “Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak, baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Ana ve ara öğünler atlanmamalıdır. Kan şekeri oynamaları baş ağrılarını tetikledikleri için ara öğünler oldukça önemlidir. Günlük su tüketimi 2-2.5 litre olmalıdır. Özellikle çalışan hamileler bilgisayar başında uzun süre kalmamalıdır. Kısa molalar vermek ve arada açık havaya çıkmak, çalışırken ortaya çıkan baş ağrılarının hafifletilmesine fayda sağlayacaktır. Hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda oturmanın baş ağrılarını tetikleyeceği unutulmamalıdır. Her gün düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Magnezyum tabletlerinin kullanılması, baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Uzun süre geçmeyen baş ağrıları için soğuk uygulama yapılabilir. Baş ağrılarının gebeliğin 3. ayından sonra hafifleyeceği unutulmamalı ve biraz sabır gösterilmelidir.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz