Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte bel ve sırt ağrısı neden olur? Bel ağrılarına karşı neler yapılabilir?

  Hamilelikte bel ve sırt ağrısı neden olur? Bel ağrılarına karşı neler yapılabilir?

  -

  Hamilelik döneminde bel ve sırt ağrısına sıkça rastlanabilir. Peki, hamilelikte bel ve sırt ağrısı neden olur? Gebelikte bel ağrılarına karşı neler yapılabilir? Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Uslu’nun sözleri şöyle:
  Gebelik bel ve sırt ağrılarının çok sık görüldüğü bir dönemdir. Gebelik döneminde bel ağrısı problemi ile karşılaşılan hastalarda röntgen, MR, BT çektirmek sakıncalıdır. Yine ilaç kullanma ile sıkıntılar vardır. Gebelik döneminde çok zorunlu olmadıktan sonra cerrahi müdahalelerden kaçınılmalıdır.

  GEBELİKTE SIRT AĞRILARI NEDEN OLUR?

  Peki, hamilelikte bel ve sırt ağrısı neden olur? Prof. Dr. Uslu bu soruyu şöyle yanıtlıyor:
   
  • Gebelikte büyüyen uterusun (rahim) ağırlığına bağlı olarak vücudun ağırlık merkezi değişir, bunun sonucu olarak omurga normalde taşıdığından daha fazla baskı altında kalır.
  • Bebeğin ağırlığı arttıkça, omurga eklemlerine, bağlarına ve disklere binen yük artar. Omurganın doğal eğrilikleri değişir. Buna bağlı olarak bel ağrıları, pubis ağrısı, siyataljiler görülür.
  • Duruş bozuklularına bağlı olarak başağrıları, omuz ağrıları, sırt ağrıları, boyun ağrıları görülür.
  • Bunun yanında başta pelvis kemiklerinde yer alan eklemler olmak üzere tüm eklemlerde hormonların (relaksin hormonu) etkisiyle doğuma hazırlık yapmak üzere gevşeme meydana gelir. Tüm bunlar anne adaylarında bel ağrısı ve siyatik şikayetlerinin sık yaşanmasına neden olur.

  HAMİLELİKTE BEL AĞRILARINA KARŞI NE YAPILABİLİR?

   
  Hamilelikte bel ağrılarına karşı, bel ağrısı şikâyetlerini daha az yaşamak için alabileceğiniz bazı önlemler şöyle:
   
  • Aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli egzersizle bel kasları güçlü ve esnek tutulmalıdır
  • İyi bir duruş alışkanlığı kazanılmalıdır; sağlıklı bir duruş, omurgada bulunan kemiklere, kaslara ve ligamentlere (bağlara) ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılması açısından çok önemlidir. Doğru bir duruş, eklemlere ve bağlara enaz baskının olduğu doğal duruş şeklidir.
  • Sağlıklı ayakkabı kullanımı önemlidir. Tüm gebelik dönemi boyunca alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Hem yüksek topuklu, hem de topuksuz ayakkabılar bel kemiklerini birbirine bağlayan bağların üzerine binen yükü artırarak bel ağrısı ve siyatik şikayetlerini artırabilirler.

  BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz