✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Dr. Pınar Yalçın Bahat


Ana Sayfa Sağlık Hamilelik Hamilelikte hangi balıklar yenebilir?

Hamilelikte hangi balıklar yenebilir?

Gebelik sürecinde beslenme düzeni çok önemli bir yer edinmektedir. Pek çok anne adayı; hamilelikte hangi balıklar yenebilir? Hamilelikte balık seçiminde nelere dikkat etmeliyim? gibi birçok soru üzerinde düşünüyor. Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Pınar Yalçın Bahat, hamilelikte yenmemesi gereken dip balıkları nelerdir? Hamilelikte hangi balıklar yenebilir? sorularını yanıtladı.

HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN DİP BALIKLARI *

Hamilelikte uzak durulması gereken dip balıkları şunlardır:

 • Mezgit
 • Berlam
 • Kefal
 • Levrek
 • Lüfer
 • Barbunya
 • Kalkan

Hamilelikte yenebilen yüzey balıkları şunlardır:

 • İstavrit
 • Hamsi
 • Uskumru
 • Palamut

HAMİLELİKTE YENMEMESİ GEREKEN DİP BALIKLARI *

HamilelikGebelikte gıda tüketimi büyük önem taşımaktadır. Özellikle sağlıklı beslenmek isterken yapılan büyük yanlışlar bulunmaktadır. Bunların başında balık tüketimi gelmektedir.

Balık içeriğindeki zengin mineraller ve protein içeriği ile anne adayları için ideal besin öğelerinden birini oluşturmaktadır.

Ancak günümüzde denizlerimizdeki yaygın kirlilik oranı nedeni ile balıklarımızda toksin yükü çok yüksek oranlara varmaktadır.

Bu oran dip balıklarında (Mezgit, berlam, kefal, levrek, lüfer, barbunya, kalkan) daha yüksek oranda bulunduğu için özellikle bu balıklardan uzak durulması önerilmektedir.

Ağır metal ve toksin yüklü balıklara dikkat

Benzer şekilde ağır metal ve toksin yükü yüksek olduğu için midye tüketimi de gebelikte önerilmemektedir. Ağır metal ve toksinler anne ve bebekte birikerek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

FOLİK ASİT NEDİR? İŞTE İÇİNDE FOLİK ASİT BULUNAN YİYECEKLER

Folik asit

HAMİLELİKTE YENMESİ GEREKEN YÜZEY BALIKLARI *

Anne adayları için mevsiminde yüzey balıkları tüketimi daha uygun olmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan hamsi ve istavrit; anne adayları için ideal balıklardır. Yüzey balıkları; Hamsi, istavrit, uskumru, palamuttur. Balık tüketiminde diğer önemli bir konu çiftlik balıklarıdır. Çiftlik balıklarında (alabalık) da kirlilik yanı sıra hormon oranı da yüksek olabileceği için tüketimi sınırlı tutulmalıdır.

Besin seçiminde gerekli önlemler alınmalı

Unutulmamalıdır ki; günümüzde temiz gıdaya tüketim giderek zorlaşmaktadır. Besinlerimizi dikkatli seçmeli ve gerekli önlemleri alarak tüketmeye özen göstermeliyiz. Özellikle; balık tüketiminden sonra tahin tüketimi, balıklardan alınan ağır metalin uzaklaştırılmasında büyük fayda sağlamaktadır. Tüm beslenme önerilerinde olduğu gibi genel olarak bol su tüketimi büyük önem taşımaktadır.

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken doğum belirtileri

DOĞUM ÇANTASINDA NELER OLMALI? İŞTE DOĞUM ÇANTASI LİSTESİ

Doğum çantasında neler olması

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here