• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Ne iyi gelir?

0

Hamilelik süresince yaşanan problemlerden biri de kuyruk sokumu ağrısıdır. Peki, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için neler yapılabileceğini açıkladı.

HAMİLELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISI NEDEN OLUR? *

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı birçok kadında görülür. Kuyruk kemiğinde gebelikte görülen ağrı, en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Haftalar ilerledikçe, anne karnındaki bebek büyür. Bu durum, alt ekstremitelerdeki basıncı artırarak ağrıya neden olur.

Hamilelikte kuyruk sokumu kemiğinde ağrı hissetmek tamamen normaldir. Aylar geçtikçe bebeğin büyüyeceği ve uterusun hemen arkasında, omurganın ucunda bulunan kuyruk kemiğine doğru itileceği görülür. Bu zorlama eylemi, doğuma kadar geçen aylarda artması muhtemel ağrıya sebep olacaktır. Bazı durumlarda ağrı, doğumdan sonra da devam eder.

ESNEK BİR KUYRUK KEMİĞİ DOĞUM SÜRECİNE YARDIMCI OLUR

Hamilelik süresince, vücut tarafından doğal olarak salınan relaxin adı verilen bir hormon vardır. Bu hormon, doğumda gerekli yardım için pelvik bölgesinin bağlarını ve kaslarını gevşetmeye yardımcı olur. Kuyruk sokumunun ligamentleri de bu süre zarfında gevşer ve bu da kuyruk kemiğinin kaymasına neden olur. Esnek bir kuyruk kemiği doğum sürecine yardımcı olurken, koksiksin kayması özellikle bebeğin doğumundan önce şiddetli ağrıya neden olabilir.

GEBELİĞİN SON AŞAMALARINDA BEBEK KUYRUK KEMİĞİNE ÇOK BASKI UYGULAR

Bebek her geçen ay büyür. İkinci ve üçüncü trimesterlerde, bebek uterusun hemen arkasında bulunan kuyruk kemiğine basmaya başlar. Bebeğin bu zorlama hareketi, doğuma kadar sürekli artan ağrıyla sonuçlanır. Gebeliğin son aşamalarında, bebek tam olarak kuyruk kemiğinin üzerine çok fazla baskı uygular. En küçük düzensizlikte bile, kuyruk kemiğine baskı uygulayarak ağrıya neden olabilir.

AYNI POZİSYONDA UZUN SÜRE KALMAK AĞRIYA NEDEN OLUR

Vücudun fiziksel işler yaptığı sırada, yürüme, bisiklete binme, oturma, hatta ayakta durma gibi herhangi bir aktivitede ağrıya neden olabilir. Bu aşamada bir şey yaparken çok dikkatli olunması gerekir. Obeziteden muzdarip bir kadının ciddi bir koksiks ağrısı olasılığı daha yüksektir. Çünkü kemikler üzerindeki yük, yağ nedeniyle ağrının artmasına neden olabilir. Eğer bir kadın uzun süre aynı pozisyonda kalırsa, kuyruk kemiği üzerindeki basınç artar ve bölgede ağrıya neden olur. Bir kadın hamilelik sırasında hiç dinlenmeden, çok fazla hareket ederse, kuyruk kemiğinde stres oluşması ve bunun da ağrıya neden olması ihtimali vardır.

HAMİLELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISINA NE İYİ GELİR? *

Bazı yoga duruşları ağrının giderilmesinde çok yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye buz torbaları ve sıcak kompres kullanılması biraz rahatlama sağlayabilir. Bitkisel yağ masajları ağrının büyük ölçüde hafiflemesine yardımcı olabilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten ve ağır yük kaldırmaktan kaçının. Benzer bir pozisyon üzerinde, her gün en az 30 dakika egzersiz yapmaya ve sol tarafınızda uyumaya çalışın. Doktorunuzun önerdiğinden daha fazla kilo almak, bel ve vücudun diğer dokularındaki gerilimi artıracağı için diyetinize dikkat edin. Hamilelik sırasında annelik kemeri kullanmak, taşıyacağınız yükü azaltacağı için ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

İLGİLİ İÇERİKLER

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here