Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte ödem, bacaklarda kramp neden olur?

  Hamilelikte ödem, bacaklarda kramp neden olur?

  -

  Gebelik anne adayları için hem oldukça heyecanlı hem de zorlu bir dönemi işaret eder. Hamilelikte karşılaşılabilen durumlardan biri de ödemdir. Peki, hamilelikte ödem neden olur? İstinye Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bülent Tekin anlattı:

  HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDA NELER OLUR?

  Gebeliğin ilk üç ayında anne adaylarını bekleyen temel şikayetler; yorgunluk, uyku hali, bulantı, kusma, kanama ve kasık ağrılarıdır. Kanama şikâyeti, genellikle lekelenme şeklinde olur ve bu şikâyet hamilelerin en kaygı duyduğu durumdur. Bu durum bazen düşük veya düşük tehdidini işaret etse de genellikle implantasyondan (yerleşme) dolayı olur. Bulantı-kusma, ‘beta hcg’ adlı gebelik hormonunun ilk üç ayda kanda yüksek seyretmesine bağlı oluşur. Sonrasında bu hormon seviyesindeki düşüşle beraber bu şikâyetler kendiliğinden kaybolur. Kişide tiroid hastalığı da mevcutsa bulantı veya kusmalar çok daha ağır seyreder. Tiroid hastalığının tedavisiyle bulantılar da azalır.

  VÜCUT ÖDEMİ NASIL OLUR?

  Hamileliğin ortadaki üç ayı (2. Trimester) genel olarak en rahat dönemdir. Son üç ayda (3. Trimester) ise kilo artışı ve bebeğin bası bulgularından dolayı oluşan ve vücudun ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan şikâyetler görülebilir. Diş eti kanamaları, burun kanamaları hamilelikte beklenen normal belirtilerdir. Hamilelik ilerledikçe vücutta ödem artışı olur, tansiyon yükselmediği sürece ödemden korkulmamalıdır. Bu ödemin sebebi damar içerisindeki sıvının damar dışına çıkarak dokuda birikmesidir.

  - Advertisement -

  BACAKLARDA OLUŞAN KRAMPLAR

  Bacaklarda oluşan kramplar ve karın ağrılarının sebebi ise vücuttaki magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak gebelikte anneye magnezyum ve kalsiyum desteği verildiği takdirde bu kramplar geçebilir. Hamilelik süresinde burunda, ayaklarda, ellerde büyüme olabilir, sonrasında bu bulgular yavaş yavaş gerileyecektir.

  HAMİLELİKTE SIK İDRARA ÇIKMA

  Sık idrara çıkma şikâyeti rahmin idrar torbasına yaptığı basıdan kaynaklanır ve gebelik haftası ilerledikçe artar.

  HAMİLELİKTE KARIN ÇATLAKLARI

  Karın çatlakları hamilelerin başlıca kozmetik sorunlarından biridir. Bu çatlaklar kişinin kollajen dokusuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eczanelerde rahatlıkla bulunabilen çatlak kremleri, zeytinyağı, badem yağı gibi ürünlerin çatlak önlemede faydası tam olarak kanıtlanmış olmasa da 20’nci haftadan sonra bu ürünlerin kullanımı önerilir. 28’inci haftadan sonra ise, doğum sonrası emzirmeye bağlı meme ucu çatlaklarının oluşmaması için satılan kremler de vardır. Ciltte lekelenme artışı hamilelik sürecindeki hormon değişikliklerine bağlıdır ki bu belirtiler de ilerleyen haftalarda kaybolur.

  VİTAMİN KULLANIMI GEREKLİ Mİ?

  Hamile kadınların sıklıkla sordukları diğer bir soru ise beslenme ile ilgilidir. Hamilelik süresince karbonhidrattan fakir, proteinden zengin bir diyet programı onlar için yeterlidir. Bol su tüketilmeli; sigara, alkol, çay, kahve ve katkı maddeli gıdalardan kaçınılmalıdır. Gebelikte alınması gerekli olan yegâne element demirdir. Tüm enfeksiyonların artması hamilelikteki genel vücut bağışıklığının azalmasına bağlıdır. Bu yüzden çoğu ülkede grip aşısı hamilelere rutin olarak yapılmaktadır.

  GEBELİKTE CİNSELLİK

  Gebelikte cinsellik kadınlarımız tarafından merak edilen ve aslında ne zaman yasaklanacağı hala tartışmalı olan bir konudur. Kimi çalışmalara göre tüm gebelik boyunca serbest bırakılabilecekken, kabul görmüş uygulama sadece 32-37’nci haftalar arası yasaklanması yönündedir. Hamilelikte eğilip kalkmak, uzanmak gibi fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerektiğine inanılır ki aslında bu tip aktivitelerin gebeliğe olumsuz etkisi yoktur.

  HAMİLELİKTE BEL AĞRILARI

  Gebelikte artan bel ağrılarının sebebi ise vücudun ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olarak omurganın postüründeki farklılaşmadır. Bu durumdan az etkilenmeleri için yüzme sporuna yönelmelerini tavsiye ediyoruz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....