Hamilelikte saç boyamak ve lazer epilasyon zararlı mı?

Hamilelikte kadınların en çok merak ettiği konulardan biri hamilelikte saç boyatmak diğeri de hamilelikte lazer epilasyondur. Peki hamilelikte saç boyatmak zararlı mıdır? Hamileyken lazer epilasyon yapılır mı? İşte merak edilen o soruların yanıtı…

HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK ZARARLI MI?

Saç boyamak, çeşitli kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak, aslında vücuda toxik etkisi olabilecek pek çok ajanla anneyi karşı karşıya bırakır. Yeterli olarak kanıtlanmış çalışmalar olmasa da bu ürünlerin vücutta birikerek en hassas yapı olan fetal dokuya zarar verebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu ürünlerin kullanılması gerekiyorsa da fetal etkisinin daha az olabileceği 12. haftadan sonra kullanması önerilmektedir.

Pedikür, manikür gibi aktiviteler sırasında ise toplumda kan ile geçiş gösteren hepatit, hıv gibi enfeksiyon olasılığıdır. Bu gibi enfeksiyonlar gebelikde geçirildiğinde fetüsü olumsuz etkilemekte ve konjenital enfeksiyonlara ya da neonatal enfeksiyonlara neden olabilmektedirler.

HAMİLEYKEN LAZER EPİLASYON ZARARLI MI?

Lazer epilasyon uygulamaları gebelik sırasında yapılabilir. Lazer (Laser) ışık enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır.

Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir. Ancak yine de bu tür uygulamaları gebeliğin 3-4. aylarından sonraya bırakmak uygun olur.

HAMİLELİK SÜRESİNCE HANGİ BİTKİSEL ÇAYLAR İÇİLEBİLİR?

HAMİLELİKTE HANGİ YİYECEKLERDEN UZAK DURULMALI?

HAMİLELİKTE HANGİ DİP BALIKLAR YENMELİ?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here