Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte rahim, genital bölge, vajina ağrısı neden olur?

  Hamilelikte rahim, genital bölge, vajina ağrısı neden olur?

  -

  Gebelikte yaşanan sorunlardan biri de genital bölgede hissedilen ağrılardır. Pek çok kadın, hamileliği sürecinde vajinal ağrılardan şikâyet eder. Bunların pek çok nedeni olabilir. Peki, hamilelikte vajina ağrısı neden olur? Hamilelikte vajina ağrısı hangi haftalar görülür? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, vajina ağrısını hafifletmek için önerilerde bulundu.

  HAMİLELİKTE VAJİNA AĞRISI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

  Gebelikte yaşanan vajinal ağrılar, genellikle adet gecikmesinden 2-3 hafta sonra sancılanma şeklinde görülür. Fakat kendisini tam olarak gebeliğin 12. ve 16. haftaları arasında hissettirir.

  hamilelikte vajina ağrısı

  HAMİLELİKTE VAJİNA AĞRISI VE BATMA NEDEN OLUR?

  • Rahim kaslarının gerilmesi ve kısalması
  • Hormonal değişimler
  • Alınan kilolar
  • Braxton hicks kasılmaları
  • İdrar yolları enfeksiyonu

  Bunun nedeni, rahim kaslarının gerilmesi ve kısalmasıdır bu durum vajinada ağrı veya batma hissi şeklinde görülür. Ek olarak vajinaya olan kan akışının artması da hassasiyeti arttırır ve vajinada zonklama benzeri bir ağrı olabilir. Eğer ilk gebelikse, daha önce rahim büyümesi yaşanmadığı için anne adayı vajina ağrısını daha erken haftalarda ve daha yoğun bir şekilde hissedebilir. İkinci veya daha fazla gebeliklerde ise genelde bebek ağırlaşırken bu ağrılar hissedilir.

  HORMONAL DEĞİŞİMLER

  Gebelikte vajina ağrısının, batma ve zonklama hissinin en önemli nedeni hormonal değişimlerdir. Özellikle relaksin ve progesteron hormonunun artması, doğum sırasında pelvik kas ve bağlarının gevşemesini sağlar. Bu hormonların artışı da anne adayının vajinasında ağrı hissetmesine neden olabilir. Gebeliğin ilk haftalarında yerleşmeye bağlı rahim bölgesinde adet benzeri bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrıya açık pembe veya kahverengi lekelenme şeklinde kanama da eklenebilir. Hamilelerin yaklaşık %25’inde görülür ve ortalama 2-3 gün sürer. Kanamanız yoğunsa, aşırı ağrı hissediyorsanız ya da başka herhangi bir değişiklik hissediyorsanız mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

  - Advertisement -

  ALINAN KİLOLAR

  Gebeliğin son 3 ayında, bebeğin iyice büyümesine bağlı olarak vajinaya binen yük artar. Bununla birlikte anne adayının aldığı kilo da vücuduna ekstra bir yük oluşturur. Tüm bu baskı sonucunda vajinada ağrı hissedilebilir.

  BRAXTON HİCKS KASILMALARI

  Braxton Hicks kasılmaları olarak da bilinen yalancı kasılmalar, rahmin yavaş yavaş kendini doğuma hazırlaması olarak özetlenebilir. Bu kasılmalar kasık, alt karın ve vajinada ağrıya neden olabilir. Böylesi bir durumda magnezyum açısından zengin gıdalar tüketip, bol bol istirahat edilmesi önerilir.

  İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONU

  İdrar yolları enfeksiyonu da vajinada ağrı hissine neden olabilir. Eğer ağrıya yanma ve sık idrara çıkma isteği de eşlik ediyorsa, hekiminize danışmanızı öneririz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz