Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamileyim, kötü rüyalar, kabuslar görüyorum... Neden olabilir?

  Hamileyim, kötü rüyalar, kabuslar görüyorum… Neden olabilir?

  -

  Hamilelik süreci anne adayları için oldukça özel bir dönemi ifade ediyor. Bazı hamileler ise hamilelik sürecinde kötü rüyalar görmekten yakınıyor. Peki, hamilelikte kötü rüyalar, kabuslar neden görülür? Bu durum normal mi? 

  HAMİLELİKTE NEDEN KÖTÜ RÜYALAR, KABUSLAR GÖRÜLÜR?

  Prof. Dr. Erkut Attar, “Hamileyim, kötü rüyalar, kabuslar görüyorum. Neden olabilir?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: Gebeliğin ikinci yarısından sonra gebeliğin oluşturduğu hormonal ve fizyolojik değişimlere bağlı olarak bir takım sıkıntılar da baş gösterir. Çok kan pompalanması daha çok idrara, uterus’un idrar kesesine baskısı daha sık idrara sebep olur. Büyüyen rahim diyaframı, kalbi, akciğerleri yukarıya iteler, kalp hızı artar, nefes daralır. Sırt, bel ağrılarına, bacak kramplarına mide deki bezdirici reflü eklenir.

  RÜYAYI KABUSA ÇEVİREBİLİR

  Tüm bu tatsız uyaranlar anne adayını sadece uyandırmakla kalmamakta, görülmekte olan rüyanın içeriğini de değiştirmekte ve bazen rüyayı kabusa dönüştürebilmektedir. Çoğu rüya materyali normalde bilinçaltından atılması gereken, atılamadığı takdirde rahatsızlık veren unsurlardan veya onların sembollerinden oluşur. Rüyalarında bebeklerini düşüren, unutan, kaybeden, onları acayip mahluklara dönüştüren ve bunlardan dehşet duyan anne adaylarına yorumlar yapılmamalı, bunların sadece annenin içinde olduğu fizyolojik değişimlerden kaynaklandığı söylenmelidir. Basit fakat akılcı bir takım yöntemlerle de kaliteli bir uyku sağlandığında, akşam belli bir saatten sonra ağır ve yağlı yemek yememe, bol oksijenli yatak odası, gevşeme çalışmaları yapılırsa, çoğu problem kendiliğinden çözülecektir.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz