HANGİ DERS size göre?

ocak-2012-fitness-resim-2YAŞIM İLERLEDİ, HANGİ DERSİ SEÇMELİYİM?
+50 Pilates: Birçok kişi 50 yaş ve üzerini egzersiz için geç bir yaş olarak düşünür. Oysa ileri yaşlarda da spor yapmak, hareketli kalmak kaliteli uzun yıllar yaşamanın anahtarı olabiliyor. Yapılan araştırmalar, ilerleyen yaşlarda da spor yapan kişilerin spor yapmayanlara göre daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor. Öte yandan yaş ilerledikçe bir takım fiziksel sıkıntılar da baş göstermeye başlıyor ki, bu insanları egzersizden uzaklaştırabiliyor. +50 Pilates, bu yaş grubuna hitap eden özel bir pilates dersi. Hareketler daha temkinli, daha yumuşak yapılıyor, eğitmenler birebir katılımcılarla ilgilenerek olası sakatlıkların önüne geçmeye özen gösteriyor, hareketlerin doğru yapılmasını denetliyor. Hayatında hiç egzersiz yapmamış olanlar bile bu derslere katılabiliyor, çünkü pilates egzersize başlamak için de yumuşak bir geçiş olanağı sunuyor.

ocak-2012-fitness-resim-3HIZLI BİR ŞEKİLDE YAĞ YAKMAK İSTİYORUM!
Kardiyo egzersizleri: Yağ yakmak için en büyük silah kardiyo egzersizleri. Koşu, bisiklet, tırmanma, tempolu yürüyüş ve yüzme ilk akla gelen kardiyo egzersizleri. Spor salonu koşullarında koşu bandı, bisiklet ve eliptik cross trainer kardiyo egzersizlerinde kullanılıyor. Büyük kas gruplarını çalıştırarak kan dolaşımını çok hızlandıran bu aktiviteler sırasında kaslar, içlerindeki damarları sıkıştırarak kalbe kan pompalıyorlar ve kalbin daha hızlı çalışmasını sağlıyorlar. Kardiyo egzersizleri kalori yakmaya yardımcı olurken akciğerlerin daha fazla kullanılmasını ve kalbe daha fazla oksijen iletilmesini sağlıyor. Sports International Fitness Koordinatörü Oktay Sağnak, çok uzun kardiyo seanslarını önermediklerini söyleyerek şöyle devam ediyor: “Eskiden 1-2 saatlik kardiyo antrenmanları verilirdi. Artık uzmanların da önerdiği, daha kısa süreli ama daha yoğun bir şekilde 30 dakika gibi bir süre çalışmak. Bu yarım saati ilk 20 dakika hızlı, son 10 dakika düşük seviyede çalışabilirsiniz. Ya da diğer bir yöntem interval dediğimiz, inişli çıkışlı çalışarak egzersiz seansını efektif bir hale getirmek. Örneğin 2 dakika hızlı, 2 dakika düşük tempoda çalışabilirsiniz.” Yağ yakımı için nabız atış sayısını 80’de tutmanın daha fazla yağ yakmaya yarayacağını söyleyen Sağnak; kardiyo egzersizlerinin kişiyi zorlayacak şekilde yapılması gerektiğini vurguluyor.
Step& Dance: Step adımlarını aerobic ve dansla bütünleştiren eğlenceli program, sıkı bir kardiyo çalışması yapmanızı garanti ediyor.
Indoor Cycle: Bisiklet turnuvası havasında geçen, müzikle bütünleşen, türlü etaplardan oluşan, sabitlenmiş bisikletlerle yapılan bir çalışma. 50 dakika süren antrenman boyunca 600- 700 kalori yakılabiliyor. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here