Diğer
  Ana SayfaSağlıkHangi vitamin ne işe yarıyor? İşte size vitamin sözlüğü

  Hangi vitamin ne işe yarıyor? İşte size vitamin sözlüğü

  -

  Beslenme ile vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz olarak alabiliyor muyuz? Yoksa vitamin takviyesine ihtiyacımız var mı? Geçmiş yıllarda vitamin desteklerinin kullanımının gerekli olup olmadığı konuşulurken, günümüzde kullanılması gereken vitaminlerin dozları ve kullanım şekilleri tartışılıyor. Tartışmalar devam ederken vitaminlerle ilgili Formsante dergisi arşivinden bir araştırma yaptık. Hamilelik döneminde hangi vitaminler kullanılır? Vitaminler günün hangi saati alınmalı? Alkollüyken vitamin alınır mı? gibi merak edilen konulara parmak bastık…

  Vitamin ve mineraller, vücudumuzda birçok sistemin doğru çalışması ve enzimlerin sağlıklı işleyişi için gerekli. Fakat bir enzimin çalışması için tek bir vitamin ya da tek bir mineralin varlığı yeterli olmuyor bazen. Genellikle vitaminler ve mineraller birbirleriyle koordineli olarak görev yapıyor. Örneğin doğumsal anomalilerin önlenmesi için gebelik dönemi öncesinde ve gebeliğin ilk aylarında özellikle alınması önerilen folik asit, başka bir vitamin olan biotin eksikliğinde vücutta aktif formu olan folasin’e dönüşemiyor. Ya da kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum yeterli magnezyum olmazsa kemiklerde kalamıyor. Bunlar gibi yapılan pek çok araştırma, vitamin ve minerallerin beraber çalıştığını gösteriyor. Bu araştırmalarla birlikte multivitaminler önem kazanıyor. Peki vitaminlerle ilgili bildiklerimiz ne kadar doğru? Vitaminlerle ilgili en çok merak edilen soruları mercek altına aldık.

  Vitamin takviyesine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

  Vitamin-mineral eksikliği özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerden dolayı sık rastlanan sorunlardan biri. Uzmanlar vücudun ihtiyacının karşılayabilecek optimum miktarda vitamin
  ve mineral alabilmek için günde en az beş öğün taze sebze-meyve yenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu besin maddelerinin yeterince alınmaması halsizlik, sürekli yorgunluk, cilt sorunları, zayıf tırnaklar ve saçlar ile konsantrasyon güçlüğü gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

  Bu nedenle multivitamin kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışarak ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilir ve kendinize en uygun vitamini seçebilirsiniz.

  - Advertisement -

  Hamilelik döneminde hangi takviyeler kullanılabilir?

  Hamilelik ve emzirme dönemleri için özel hazırlanmış olan multivitamin formülasyonların yanında, özellikle hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk üç ayında folik asit kullanılması öneriliyor. Bunun için uzmanlar, doğurganlık çağına gelmiş tüm kadınların folik asit alması gerektiği görüşünde. Ayrıca hamilelikte sıkça rastlanan anemi (kansızlık) tablosu varsa hekim tavsiyesiyle demir takviyesi de alınabiliyor.

  GEBELİKTE VİTAMİN MİNERAL TAKVİESİ HEM ANNE HEM DE BEBEK İÇİN ÖNEMLİ

  Vitamin hapları günün hangi saatinde alınmalı?

  Vitaminleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Yağda çözünen vitaminleri yemeklerden sonra, suda çözünen vitaminleri ise bol miktarda su ile almak emilimlerini artırıyor. Multivitamin takviyelerini ise sabah kahvaltı sonrası bol miktarda su ile almakta
  yarar var. Bu sayede multivitamin desteklerinin size sağlayacağı enerjiden gün içerisinde yararlanabilirsiniz.

  Vitamin hapları uzun süre kullanılabilir mi?

  Multivitamin formülleri günlük gereksinim duyduğunuz vitamin ve mineralleri karşılamak amacıyla formüle edilmiş ürünler. Dolayısıyla doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılabilirler. Fakat özel bir amaçla özellikle A, D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin yüksek dozlarda kullanılması gerekiyorsa, belirli kullanım süreleri sonunda aralar vererek kürler uygulamak gerekiyor.

  Alkollü içkiler, kullanılan vitamin miktarını etkiler mi?

  Alkol kullanımı, bazı vitaminlerin vücuttan daha kolay atılmasını, dolayısıyla eksikliğini ortaya çıkarabiliyor. Düzenli alkol kullanan kişilerin; bu nedenle, doktorlarının önerileri doğrultusunda, günlük bir multivitamin kullanması, sağlıklı vücut fonksiyonlarının devamı için öneriliyor.

  VİTAMİN ALMANIN 10 ALTIN KURALI  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz