Hareket edin

0

Teknoloji, rahat yaşamak için bize pek çok olanak sunuyor. Ancak ”hareketsiz bir yaşam” hastalıklara davetiye çıkarıyor.Sağlığınızı korumanın yolu bilinçli ve sabırla spor yapmak.

Büyük şehirlerde kalp, tansiyon, diyabet, obezite, eklem, depresyonuykusuzluk ve ağrı şikayetleri oldukça fazla.Tüm bunların sebeplerinin başında da hareketsizlik geliyor. Spor bu rahatsızlıklara karşı koruyucu bir önlem niteliğinde.

Ayrıca; göğüs, prostat, kolon kanserine karşı da koruyor. Egzersizler, aynı zamanda ölüm oranlarını düşürüyor ve yaşam süresini uzatıyor.Kemik dokusunun zayıflamasını, kasların fonksiyonlarını kaybetmelerini önlerken, koordinasyon ve esneklik yeteneğini de artırıyor.

Egzersiz yapan hamile kadınlar için doğum kolaylaşıyor. Varis oluşumu da bilinçli sporlar sayesinde önlenebiliyor. Spor. Sindirim sisteminin de daha rahat çalışmasını sağlıyor. Egzersizlerle geçe rahat uyuyarak, uyku alışkanlığınızı düzene sokabilirsiniz.

Yorucu ve stresli bir iş gününden sonra spor yapmak, stresin olumsuz etkilerinden arınmanızı sağlıyor.Stresli bir günün sonunda vücudunuz adrenalin hormonu sargılıyor. Peki spor sizi nasıl sakinleştiriyor? Uygulamaya başladıktan 20 dakika sonra vücudunuzda endorfin hormonu salgılanmaya başlıyor. Endorfin, ağrı kesici ve yatıştırıcı niteliğinde. Spor kalp atışlarını da düzenliyor.

Spora başlamadan önce şikayetiniz olmasa bile doktor kontrolünden geçmekte fayda var. Böylece riskleriniz belirleniyor ve hangi sporların size uygun olduğu ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here