Diğer
  Ana SayfaSağlıkHarekete geçmek için 8 neden

  Harekete geçmek için 8 neden

  -

  Her sekiz kadından birini etkileyen meme kanserine karşı erken tanı hayat kurtarıyor. Aile geçmişinden elle muayeneye kadar sekiz adımda meme kanseriyle ilgili önleminizi alabilirsiniz.

  Anadolu Sağlık Merkezi’nin Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle gerçekleştirdiği Pembe Top Sahada projesi altıncı yılına giriyor. Meme kanserinde erken tanı farkındalığı oluşturmak amacıyla Anadolu Efes’in oynadığı bir Euroleague maçının hava atışının Pembe Top ile yapıldığı proje, bu yıl da Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak anılan ekim ayında gerçekleştirilecek. ASM Meme Sağlığı Merkezi Direktörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserinin görülme sıklığının yaşla birlikte arttığını belirtti ve meme kanserine karşı harekete geçmek için 8 öneride bulundu:

  • 40 yaşını geçtiyseniz…
  Meme kanserinde yaş oldukça önemli bir risk faktörü. Bu nedenle de -özel bir risk unsurunuz yoksa- 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografi çektirin ve doktor muayenelerini ihmal etmeyin.

  • Kendi kendinize meme muayenesi yapmayı ihmal ediyorsanız…
  Vücuttaki bir değişikliği erken fark etmek, erken tanı ve tedavi başarısı açısından önemli. Bu nedenle vücudunuzun farkında olmalı, memelerinizi ayda bir, adetinizin bitiminden üç ila beş gün sonra muayene edebilirsiniz. Menopozdaysanız ve adet görmüyorsanız ise her ay aynı tarihte bu işlemi gerçekleştirmeye çalışmalı, memede ele gelen bir kitle, çöküntü, akıntı gibi herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde hekime başvurmalısınız.

  • Ailenizde meme kanseri ya da yumurtalık kanseri tanısı almış olanlar varsa…
  Meme kanserlerinin bir kısmında aile öyküsü ve genetik yapı çok önemli bir rol oynuyor. Sadece anne tarafında değil, baba tarafında da meme kanseri ya da bazen yumurtalık kanseri hastalarının olması bu hastalığa yakalanma riskinizi yükseltiyor. Eğer risk grubundaysanız 40 yaşından önce düzenli kontrollerinizi yaptırın.

  - Advertisement -

  • Sağlıklı beslenemiyorsanız…
  Araştırmalara göre, sağlıklı beslenmek genel olarak kansere yakalanma riskini yüzde 30-40 civarında düşürebiliyor. Meme kanserinden korunmak için düşük yağlı ve sebze, meyve, tahıl ağırlıklı beslenmeye özen gösterin, işlenmiş ürünlerden ve fazla şeker tüketiminden kaçının.

  • Sigara içiyorsanız…
  Tütün kullanımı meme kanseri riskini arttırıyor. Meme kanserinden korunmak için tütün ürünlerinden ve içilen ortamlardan uzak durun.

  • Hareketsizseniz ve düzenli egzersiz yapmıyorsanız…
  Araştırmalar, düzenli egzersizin meme kanseri riskini anlamlı oranda azalttığını gösteriyor. Mümkünse haftada 5-6 saat egzersiz yapın. Hareketli bir yaşam tarzı benimseyin.

  • Stresi yönetemiyorsanız…
  Bazı araştırmalara göre yaşam şekli, çalışma koşulları ve yüksek stres meme kanserini tetikleyebiliyor. Stresli ortamlardan uzak durmak zor ancak stresi yönetmek mümkün. Stres düzeyinizi azaltmak için kendinize uygun yöntemler bulmaya çalışın!

  • Kilonuzu kontrol edemiyorsanız…
  Obezite; sadece estetik bir kusur değil, kanser olma olasılığını da arttıran bir faktör. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulun, sağlıklı kiloda kalmaya özen gösterin.

  Pembe Top Sahada projesine 6 yılda 8 ödül
  Meme kanseriyle ilgili sosyal sorumluluk projelerinde daha önce hiç kullanılmamış olan basketbol topu, tüm dünyada meme kanserinin simge rengi olarak kabul edilen pembeyle birleşti ve meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline geldi. Proje, altı yılda iki uluslararası ve altı ulusal olmak üzere toplam sekiz ödülün sahibi oldu.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....