Diğer
  Ana SayfaİlişkiHastalık yatağa girmesin!

  Hastalık yatağa girmesin!

  -

  Çiftlerin en büyük sorunlarından biri de kalp ve diyabet gibi ciddi hastalıklar nedeniyle yaşanan cinsel problemler oluyor. Oysa hasta olmak cinsellikten uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Sınırları bilmek çoğu zaman yeterli olabiliyor.

  Cinsel yaşamda gerek kardiyovasküler hastalıklar yaşayan kişiler, gerekse diyabet hastaları bazen zorluklar çekebiliyor. Bu sorunları kimi zaman hastalığın beraberinde getirdiği tedaviler, kimi zaman da psikolojik etkiler oluşturabiliyor.

  Kalp hastalıkları
  Cinsel aktivite ile ilgili sorunlar, kardiyovasküler hastalığı olan hasta grubunda oldukça önemli bir yer tutuyor. Kalp ameliyatı geçirmiş veya kalp ile ilgili bir müdahale yapılmış olan hastalar cinsel hayata yeniden dönerken çekimser kalıyor. Özellikle erkek hastalarda cinsel sağlığı etkileyen damar sertliği varsa hastaların eskiden beri olan cinsel sorunları daha büyük bir probleme dönüşebiliyor. Böylece kalp hastalarının büyük kısmı cinsel hayatlarına geri dönemiyor. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Orçun Ünal, “Cinsel hayata dönüşü etkileyen faktörler arasında geçirilmiş kalp rahatsızlığına bağlı psikolojik durumun değişmesi ve cinsel isteğin buna bağlı azalması, cinsel istek normal olsa da korku nedeniyle cinsel ilişkiden kaçma, depresyon, ilaçlara bağlı cinsel performansta azalma sayılabilir. Bu faktörlerin birinin ya da birkaçının beraber bulunması kalp hastalıklarında cinsel hayatı bozuyor” diyor.

  Kalp krizi geçirenler cinselliği bırakıyor
  Kalp krizi geçiren hastaların dörtte biri cinsel aktiviteyi bırakıyor ve bu kişilerin büyük çoğunluğu cinsel isteklerinin artması halinde tekrar cinsel yaşama dönebileceklerini belirtiyor. Kalp ameliyatı, yani koroner by-pass ameliyatı olan hastaların üçte birinde cinsel aktivitede azalma, yüzde 10’unda ise cinsel hayatı tamamen bırakma görülüyor. Bu durum kalp yetmezliği olan hastalarda daha da fazla oluyor. Op. Dr. Orçun Ünal, “Kalp rahatsızlığı geçiren hastaların içinde bulunduğu psikolojik süreç cinsel hayatı etkileyen en önemli faktör oluyor. Bu nedenle, hastalarda kalp hastalığının yanı sıra psikolojik tedavinin verilmesi cinsel yaşama tekrar dönmek için önemli bir yer tutuyor” diyor.

  Diyabet
  Diyabetin hem erkek hem de kadın cinsel yaşamı üzerinde olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Kadınlarda cinsellik; hormonal, psikolojik, sosyo-ekonomik ve bireysel faktörlerden etkilenen oldukça karmaşık bir süreç. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Adli Şadi Karaman ise “Diyabet, sistemik (tüm vücudu etkileyen) bir hastalık. Tedavisi aksadığında vücuttaki tüm damar ve sinirler hasar görüyor. Bu durum da birçok cinsel işlev bozukluğuna yol açıyor” diyor.

  - Advertisement -

  Nilgün Yıldız

  Formsante Kasım 2011 Sayısı Kalp&Diyabet Eki  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz