Diğer
  Ana SayfaBebekHatalı sünnet nasıl anlaşılır? Derinin fazla kesilmesi nelere neden olur?

  Hatalı sünnet nasıl anlaşılır? Derinin fazla kesilmesi nelere neden olur?

  -

  Sünnet, penis başını (glans) örten sünnet derisinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kökeni dini geleneklere ve sağlık nedenlerine dayanan eski bir uygulamadır. Sünnet her ne kadar dini geleneklere dayanıyor olsa da sünnetin bir ameliyat olduğu unutulmamalı ve cerrahi operasyona uygun koşullar altında yapılmalıdır. Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, hatalı sünnet ile oluşabilecek temel sorunları açıkladı.

  Sünnet hemen her yaşta yapılabilir ancak yenidoğan dönemi ve çocuğun psikososyal algılamasının sorun olabileceği 3-4 yaş döneminde çocuğa özgü olarak ayrıca planlanmalıdır. Çocuğun yaşı, tıbbi ve psikososyal durumu, ailenin isteği göz önüne alınarak, cerrahın ve ailenin tercihine göre lokal veya genel anestezi ile sünnet yapılabilmektedir. Her ne kadar sünnet için uygun hastane ortamı sağlansa da uzman hekim tarafından bu cerrahi operasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde birtakım sağlık sorunları ortaya çıkabilir, bunların belirli bir kısmı sonradan düzeltilebilse de yeniden operasyon stresine girilmesi ve ciddi kaygıların oluşması sünnet olacak çocuk ve ebeveynleri açısından oldukça sıkıntılı bir süreçtir.

  HATALI SÜNNETTE OLUŞABİLECEK TEMEL SORUNLAR

  • Sünnet için uygun koşulların sağlanmaması ve cerrahi müdahalenin uzman hekim tarafından gerçekleştirilmemesi halinde oluşacak hatalar çocuklarda özgüven kaybına, psikolojik bozukluklara ve işlevsel bozukluklara yol açabilir.
  • Sünnette karşılaşılan en büyük hata penis gangreni, penis başı kesilmesi ve idrar kanalının zarar görmesi olarak bilinir.
  • Bunun haricinde cerrahi müdahale sırasında yapılan hatalardan biri kısa deri bırakılması ve haya torbalarına yakın kesim tarzıdır. Bu durum ileride penis boyunun büyümesini engelleyeceği için psikolojik sorunları ortaya çıkartabilir.
  • Sünnetlerden sonra sık görülen sorunlarda birisi de sünnet derisinin çok uzun bırakılması, adeta sünnetin “ucundan azıcık” yapılmasıdır. Uzun deri tekrar sünnet ameliyatı gerektiren bir sorun olarak karşımıza çıkar.
  • Ayrıca operasyon sırasında peniste yanık oluşması ileride hissizliğe sebep olabilir ve dolayısıyla cinsel yaşamda sorunlar yaşanabilir.
  • Tüm bunların haricinde estetik açıdan kaygı oluşturan dikiş köprüleri, fistüller, tüneller ve yara izleri de yaygın yapılan sünnet hataları arasındadır.

  hatalı sünnet

  HATALI SÜNNET SONRASI DÜZELTİLEMEYEN KOMPLİKASYONLAR MEVCUTTUR

  Her ne kadar hatalı sünnetten sonra ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale ile bu hataların giderilmesi mümkün olsa da sonradan düzeltilemeyen komplikasyonlarda mevcuttur. Özellikle doku kaybıyla sonuçlanan komplikasyonların düzeltilmesi pek olası değildir.

  Cerrahi müdahaleler sonrası oluşabilecek ağrı, sünnet yeri kanaması, enfeksiyon riski, sünnet hattı iyileşirken kabuklanmalar sünnetin normal kabul edilen riskleri arasındadır. Hatalı sünnetin yaşam boyu sorun oluşturabileceğini düşünerek, daha ciddi sorunların önüne geçmek için gerekli tüm koşullar sağlanmalıdır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz