Diğer
  Ana SayfaPsikolojiHayat arkadaşlarla daha güzel

  Hayat arkadaşlarla daha güzel

  -

   

   

  13092013 arkadaslar3Kadınlar için arkadaşlar daha önemli

  Psikolog Dr. Ayşegül Önk Eray, kadınların duygularını, içsel dünyalarında yaşanan süreçleri ifade etmeye daha çok ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Kadınlar için ne olup bittiğini biriyle paylaşıyor olmak sorunun çözümü kadar önemli. Sadece dinlenilmek yetiyor, karşı tarafın çözüm bulması gerekmiyor. Bu da kadının sorunla başa çıkmasını kolaylaştırıyor. Kadınların konuşmaya istekli olduğu zaten bilinen bir şey. Erkekler bir sorun yaşadıklarında sessiz kalıp muhakeme etmek isterken, kadınlar mutlaka biriyle konuşmak istiyor. Dolayısıyla konuşmak için de güvenilir biri, bir arkadaş gerekiyor” diyor.

  Ancak kadınların ilişkilerinde rekabet de fazla olabiliyor ve özellikle ifade edilmeyen bir rekabetse alttan alta hep devam ediyor. Örneğin lise arkadaşlıklarında, daha başarılı ya da popüler olmak gibi rekabetler yaşanıyor. Bu arkadaşlıklar ilerleyen yıllarda ya bitiyor ya da aynı rekabet ortamında sürüyor. Birbirlerine “Eee, hala evlenmedin mi?”, “Üniversiteyi kazanamadın mı?” gibi sorular sormak için arayan kişilerin ilişkisini arkadaşlık ile karıştırmamak gerekiyor.

  - Advertisement -

   

   

  Facebook arkadaşlıkları

  Gençlerin bakış açısına göre Facebook’taki arkadaş sayınız 600’ün altında ise durumunuz vahim! Oysa arkadaşlığın sanal bir ilişkiden ibaret olamayacağını bilenler için sadece bir tane gerçek arkadaş sahibi olabilmek bile dünyaya bedel olabiliyor. Psikolog Dr. Eray, sanal arkadaşlıklar için şunları söylüyor: “Bir gerçek arkadaşlık var, bir de görünen arkadaşlık… Görünen arkadaşlıklarda kişi ‘Ne kadar çok insan beni takip ediyorsa o kadar değerliyim’ diyor. ‘Yazdığıma herkes yanıt veriyorsa bir yere aitim, duyuluyorum, görülüyorum, önemseniyorum’ diye düşünüyor. Ancak bu arkadaşlıklarda duygusal bir yatırım yok. Günlük yaşamda yüz yüze, dokunmanın olduğu süreçler farklı ilerliyor. Facebook’ta birine hatırını sorarken diğer yandan başka şeyle ilgileniliyor, sıcaklık olmuyor, ihtiyaca göre ilişki belirleniyor. Diğerinde ise birlikte alışverişe gidiliyor, kahve içip sohbet ediliyor, arkadaşlar birbirine dokunabiliyor” diyor.

   

  Arkadaşlık becerisi anne karnında başlıyor

  Bir çalışmaya göre depresyonda olan ve insanlardan soyutlanmış olan anne adaylarının bebekleri ileride sosyalleşme sorunları yaşıyor. Doğumdan sonra da depresyonda olan anneler bebekleri ile yeterli bağlanma gerçekleştiremeyince ileride arkadaşlık bağlanmalarında da sıkıntı başlıyor. Yani, anne karnı, bebeklik ve aile içi süreçler arkadaşlık becerisini etkiliyor.

   

  Arkadaşlık mı dostluk mu?

  Dostluk, yetişkin dönemde daha çok önem kazanıyor. Dostlar, kriterler konusunda daha yakın, samimi ve kabullenici oluyor. Kimse kimseye “Beni aramıyor” diye kırılmıyor, daha derinden bir kabul ve bağlanma yaşanıyor. Dost, adeta aileden biri gibi algılanıyor. Dostluğun bozulması ya da ufak şeylerle zedelenmesi riski daha düşük oluyor. Psikolog Dr. Eray, “Çok arkadaşınız olur ama dostlarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmez” diyor.

   

  Arkadaşlık evlilik başarısı da getiriyor

  Psikolog Dr. Ayşegül Önk Eray, “Sağlıklı ilişkiler kurabiliyorsak, o ilişkide kendimizi doğru ifade edebiliyorsak karşı cinsle ilişkilerde kendimize güvenimiz vardır, kendimizi rahat ifade ediyoruzdur. O zaman seçimler konusunda bu yeteneklerimizi kullanırız. Ama bunlar yoksa o zaman seçimlerde kısıtlıyızdır. Ve bazı kişiler bunları yapamadığı için seçilmeyi bekler çünkü arkadaşlıkta seçilen ve seçen olmak süreçleri de var. Bazıları hem seçen hem seçilen olur. Bazıları hep seçilen kalır” diyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz