Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsHayat Eve Sığar uygulaması nedir, nasıl indirilir? Hangi özellikler var

  Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, nasıl indirilir? Hangi özellikler var

  -

  Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Hayat Eve Sığar (HES) Uygulaması koronavirüs pandemisi sürecinde hayata geçmişti. Koronavirüs devam ederken Hayat Eve Sığar uygulaması da oldukça önemli hale geldi.  Son olarak İzmir’de koronavirüsle mücadele kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının kullanılacağı duyuruldu. Peki, Hayat Eve Sığar Uygulaması nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl indirilir? Semtinizde, mahallenizde Koronavirüs yoğunluğu ne kadar? İşte detaylar:

  HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR?

  Nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında kapsamında hayata geçirilen Hayat Eve Sığar, vatandaşların bölgelerindeki risk durumlarına bakabileceği ve kendi sağlıklarını takip edebileceği bir mobil uygulama. Hayat Eve Sığar uygulaması ile bulunduğunuz konumdaki koronavirüs risk durumunu görebilir, aile üyelerinizin durumunu takip edebilirsiniz.

  Hayat Eve Sığar Uygulamasında her şehrin virüs yoğunluğu ilçelere göre de farklılık gösteriyor.

  - Advertisement -

  Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması da virüs hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Konum servisinizi aktif hale getirince, uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyarıyor ve uzaklaşmanızı tavsiye ediyor.

  Hayat Eve Sığar uygulaması yayında: Neler sunuyor

  HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR?

  Uygulamanın bilgilendirme bölümünde Hayat Eve Sığar ile ilgili bu bilgiler yer alıyor:

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

  T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması ile telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz cevaplara göre yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.

  RİSKLİ BÖLGELERİ GÖREBİLİRSİNİZ

  Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

  Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

  HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İNDİR

  Koronavirüs salgını sürecinde enfekte olan kişilerin takip edilmesi için geliştirilen uygulama, şu an App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz indirilebiliyor.

  Hayat Eve Sığar Android indirme için tıklayın

  Hayat Eve Sığar Uygulaması İOS indirme için tıklayın

  UYGULAMA CİHAZINIZDA NE KADAR YER KAPLIYOR?

  Hayat Eve Sığar uygulaması, cihazınızda yaklaşık 4 MB’lık bir yer kaplıyor ve kısa sürede cihazınıza iniyor.

  MAHALLENİZDE, SEMTİNİZDE KORONAVİRÜS YOĞUNLUĞU NE KADAR?

  Konum servislerini açtığınızda, Hayat Eve Sığar uygulaması sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken alanları görebileceksiniz.

  HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE NELER YAPILABİLİYOR?

  • İstediğiniz sıklıkta güncel veriler esas alınarak hazırlanmış Koronavirüs testini doldurarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Aileniz ve sevdiklerinizi (izin vermeleri halinde) ‘Ailem’ sekmesindeki listenize ekleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilir ve riskli bir durumla karşılaşmadan önce önlem alabilirsiniz.
  • Kullanıcı hesabınızı doğrulamak için ise telefonunuza bir kod gönderilerecek. Hesabınızın doğrulanması, sizi uygulamanın daha iyi yönlendirmesine ve riskli bölgelerden korunmanıza yardımcı olacak.
  • Semtinizdeki risk durumunu görebilirsiniz.
  • Koronavirüsle ilgili bilgiler alabilir, Türkiye’deki son durumu takip edebilir, size yakın eczane, hastane gibi sağlık kuruluşlarını yerini görebilir, koronavirüs şüphesi taşırsanız ulaşabileceğiniz telefon numaralarını bulabilirsiniz.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz