Diğer
  Ana SayfaPsikolojiHaydi biraz soluklanın

  Haydi biraz soluklanın

  -

  Hep çok yoğun, hep çok telaşlı, hep çok stresli misiniz? Cevabınız evet ise, zihninizin ve bedeninizin sağlığı için en kötü sürprizlerde bile sakin kalabilmeyi öğrenme zamanı geldi demektir.

  Biz kadınlar aynı anda birçok işi yapabilme ve düşünebilme kapasitesine sahibiz. Ofisteki işler, evdeki sorumluluklar, eş ve çocuklar, sosyal hayat derken hep telaşlı olmak bizim doğamızın bir parçası adeta… Ancak her şeye yetişeyim derken yaşadığımız telaş bizi aslında yiyip bitiriyor. Hele bir de işler bazen kontrolümüz dışına çıktığında iyice telaşlanıyor, sinirleniyor, çöküyor ve daha fazla kontrol çabası ile kendimizi perişan ediyoruz. 

  Şimdi biraz duralım ve olayları akışına bırakmanın, “cool” görünmenin ve bu sayede sağlıklı kalmanın yollarını öğrenelim.

   

  - Advertisement -

  Rahatlayın

  Her şey kontrol altında diye düşünürken başınıza gelen olaylar, ters giden işler dünyanın sonu gibi görünüyor değil mi? Ama değil. Gerçekten… Olan oldu. Şu andan itibaren endişelenmek hiçbir işe yaramayacağına göre rahatlayın.

   

  Gevşeyin

  Bu bölümü nefes çalışmasından sonra da yapabilirsiniz. Bedeninizi tarayın, nerelerde gerginlik ve hassasiyet olduğunu anlamaya çalışın. Çeneniz kasılmış mı? Omuzlarınız gergin mi? Rahat olmayan başka noktalar var mı? Bu bölgelere hafif hafif masaj yapın. Bu sırada kendinizi olmak istediğiniz yerde hayal edebilirsiniz. Bir kumsal, orman ya da bir teknenin güvertesi… 

   

  Nefes alın

  Bir daha stresli bir an yaşar ve kendinizi telaş içinde bulursanız her ne yapıyor olursanız olun bir dakika durun ve şu adımları takip edin:

  Beş kere derin nefes alıp verin. 

  (Karnınızın şişip iniyor olmasına dikkat edin.)

  Her nefes verişinizde stresin de vücudunuzu terk ettiğini hayal edin.

  Yapmacık bile olsa gülümseyin. Yüzünüz gülümserken duygularınızın gergin olmaya devam etmesi daha zor olacak. 

  Bu adımları isterseniz her gün birkaç kez tekrar edebilirsiniz. 

   

  Yavaş çiğneyin

  Telaşlı bir hayatın en önemli yan etkilerinden biri de hızlı yemek yemek, doyduğunu anlamamak ve kilo almak. Üstelik hızlı yemek yenilen bir sofradan kalktığınızda uzun süre mide şişkinliği ve hatta sancı çekmeniz de olası… Bunları önlemek için farkındalıkla yemek yiyin. Ne yediğinize dikkat edin, küçük lokmalar alın ve tadına vara vara çiğneyin. Yemeğin içindeki tüm malzemelerin tadını almaya çalışın. Sofrada gerçekten doyunca aralarda atıştırma isteğiniz de azalacak. Bu şekilde yemek yiyerek aslında hiç diyet yapmadan kilo bile verebilirsiniz.

   

  Huzurlu bir ortamınız olsun

  Sakin bir müzik mi, sessizlik mi? Romantik mumlar mı karanlık mı? Hangisi sizi sakinleştiriyorsa o ortamı evinizde yaratın. Kalabalık bir evde yaşıyorsanız odanızda bir süre rahatsız edilmemek istediğinizi söyleyin ve kendinize en az yarım saat ayırın. Stresli bir güne başladığınızı düşünüyorsanız evden çıkmadan ya da otomobilinizi çalıştırmadan önce birkaç dakika sakince oturun ve derin nefesler alın. İsterseniz kendi ritüellerinizi yaratın ve onların sizi sakinleştirmesine izin verin. 

   

  İyi uyuyun, iyi beslenin

  Yeterli uyuyun. Protein, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral bakımından yeterli beslenin. Kan şekerinizin düşmesini engellemek için öğün atlamayın, ara öğünlere de önem verin. Egzersiz yapın ki enerjiniz ve motivasyonunuz yükselsin. Fazla şeker ve kafein tüketmeyin, vücudunuzu susuz bırakmayın. 

   

  Hedefe giden yolun tadını çıkarın

  Sadece sonuçlara odaklanmak sizi çabuk tüketir. Cesaret, ataklık, sabır ve zaman isteyen bir hedefe mi odaklandınız? Hedefinizi küçük parçalara ayırın. Böylece birden fazla hedefe ulaşıp birden fazla kutlama yapma şansınız da olacak. Kendinizi küçük hedefler için ödüllendirdikçe hem sakinleşecek hem de daha çok motive olacaksınız. 

   

  Büyük resme bakın

  Stres seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde derin bir nefes alın ve kendinize sorun: Önümüzdeki hafta, önümüzdeki ay, seneye ya da 10 yıl sonra bu konu ne kadar umurumda olacak? Cevap: Değil bir ay, bir hafta sonra bile umurunuzda olmayacak. O zaman kontrol edemeyeceğiniz konular hakkında kendinizi yıpratmaya bir son verin. 

   

  Mükemmel olmaya çalışmayın

  Mükemmel değilsiniz ve bu çok normal… Eğer çevrenizde mükemmel olduğunu iddia eden biri varsa yalan söylediğinden emin olabilirsiniz. Mükemmel olmaya çalışmak tek bir işe yarar: Sizi strese sokmak! Neden? Çünkü imkansızdır. 

   

  Sabır antrenmanı yapın

  Sabırlı olmayı, sakin kalmayı ve “cool” görünmeyi başarmak için her gün pratik yapın. Şu adımları deneyebilirsiniz. 

  • Bir sonraki market alışverişinizde-gerçekten çok acil bir işiniz yoksa- kasalardan en kalabalık olana girin ve beklemeyi öğrenin. 

  Bankanın ATM’sini kullanmak yerine arada bir sıra numarası alıp içeride bekleyin. 

  Uzun yürüyüşler yapın. 

  Çevrenizde sabırsız ve sizi de telaşa sürükleyen arkadaşlarınız varsa onlara da sakin olmanın yollarını öğretin. Ancak başaramıyorlarsa kendinize ondan etkilenmemeyi öğretmeniz gerekecek.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....