Diğer
  Ana SayfaTrendHem Meditasyon Hem Dans

  Hem Meditasyon Hem Dans

  -

  Bir dans düşünün, hem kas yapınızı güçlendiriyor, hem de iç dünyanızı dinlendiriyor. İçinizdeki zayıf noktaları keşfetmeyi öğretiyor. Klasik bale ,modern dans, yoga ve meditasyonu birleştiren meditatif dans, ilhamını Mevlevi dervişlerinden alıyor.

  Sinan Temizalp'ın dans dersleri, kendi deyişiyle, İstanbul'da, hatta bütün Türkiye'de eşsiz. O, klasik baleyi modern dans, yoga ve meditasyonla birleştiriyor. Meditatif dansın Sufilerin dansından yeşerdiğini belirtiyor. Öğrenciler bu yöntemle hislerine konsantre olmayı öğreniyorlar. Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde klasik bale eğitimi alan Sinan, vücudunu esnetmek için klasik bale ve modern dans teknikleriyle çalışıyor. Dansçı gevşemek için de yoga ve meditasyon tekniklerini kullanıyor. Sahne adı "Nephes" olan Sinan, bu farklı dans tarzlarını harmanlamakla, beden ve ruhu birlikte çalıştırmayı amaçlamış.

  "Vücudumuzu nasıl kullanmamız gerektiği, ona nasıl davranmamız gerektiği meditatif dans ve diğer tekniklerle sunuluyor" diyor Sinan. Dansçı, başlayanlara önce doğru duruşu, yani dik durmayı öğretiyor. Sonra sıra doğru nefes almaya geliyor: "Nefes teknikleriyle gerçek ve doyumsuz bir nefese ulaşılıyor." Cihangir'deki çatı katında birlikte yaşadığı kız arkadaşı da ondan ders alıyor. "Aradan geçen zaman içinde, neler yapabildiğimi gördükçe hayret ediyorum"diyor kız arkadaşı. Sinan: "Varlığını bile bilmediğimiz kasları kullanmayı öğreniyoruz. Öğrencilerden biri belki biraz hiperaktif olabilir. Bu durumda ona, nasıl rahatlanabileceğini öğretiyorum"diyerek ekliyor . Derste öğrenciler elektronik, House, Trance müzik, ama aynı zamanda Türk ezgileri de dinliyorlar.

  Meditatif Dans Nedir?

  Meditatif dans bilince açılan bir köprü olarak tanımlanıyor
  Amaç; öncelikle kendi doğamızı keşfetmek, kendi potansiyelimize ulaşmak. Çünkü şehir hayatında bize en yakın doğa parçası kendi vücudumuz. Meditatif dansta vücudumuzu nasıl kullanmamız, ona nasıl davranmamız gerektiği yoga, klasik bale, modern dans ve diğer tekniklerle sunuluyor.
  Varlığını bile bilmediğimiz kasları kullanmayı öğretiyor, bu şekilde yanlış baskılar veya sakatlanmaya yol açabilecek kullanımlardan uzaklaşıyoruz.
  Şehir hayatının doğal sonuçları olarak bizi bekleyen iç ve dış hastalıkları engellemek için doğal yöntemlerimiz olduğunu öğretiyor.
  Meditatif dans temelini bir his ve hareket konsantrasyonu olan Mevlevilerin dansından alıyor. Hareket konsantrasyonunu, bilinçli egzersizlerle birleştiriyor.
  Bu dans sayesinde, iç organlarımızı hissetmeye başladığımız ve üzerlerindeki baskıyı kaldırıyoruz.. Nefes teknikleriyle ulaşılan gerçek ve doyumsuz nefes sayesinde ise fiziksel ve ruhsal sağlığımızı korumayı, hücrelerimizi ve düşüncelerimizi yenilemeyi öğretiyor

  Duruşu düzeltmek, vücut bilinci ve kondisyonu oluşturmak, meditasyon ve odaklanma, meditatif dansın evreleri.

  - Advertisement -  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz