Diğer
  Ana SayfaSağlıkHemen uyumayın

  Hemen uyumayın

  -

  Kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği hiç fark etmez. Bu üç ana öğünden hemen sonra uyuyacağınız uyku size fazla kilo olarak döneceği gibi sindirim sisteminin görevini gerektiği şekilde yerine getirememesine, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına yol açıyor.

  GÖZLERİNİZİN GELECEĞİYLE OYNAMAYIN

  Türkiye’de yaklaşık 850 bin kontak lens kullanıcısı mevcut ve bu sayı her geçen gün artıyor. Optik mağazalardan alınmadığında ve doğru kullanılmadığında önemli sıkıntılara yol açabilen kontak lenslerle ilgili olarak uzmanlar uyarıyor: “Kontak lens doğrudan korneaya temas eden tıbbi bir cihaz. Bu bakımdan mutlaka doktor muayenesi gerektiriyor. Kişinin göz kırpma kusuru olmasa bile, kozmetik nedenli kullanılacak olsa dahi gözün kontakt lens kullanımı için uygun olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilmeli ve reçetelendirilmeli. Satışı ve pazarlaması Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yönetmelikleri kapsamında yapılıyor. Bu nedenle sadece bu kuruma bağlı optik mağazalar tarafından reçeteli olarak satılıyor. Hiçbir denetimi olmayan internetten sadece ucuz diye lens alınması son derece sakıncalı.”

  4 KİŞİDEN 1’İ BİLMİYOR…

  - Advertisement -

  ABD’de yaklaşık 18,2 milyon kişide diyabet, 41 milyon kişide de pre-diyabet görülüyor. Neredeyse her dört kişiden biri diyabet hastası olduğunun farkında değil. Pankreastan salgılanan insülin, gıda yolu ile alınan glukoz kullanımını sağlıyor. Diyabet; pankreas hiç insülin üretmemeye başladığında, çok az insülin ürettiğinde ya da insülin direnci olup, vücut insüline cevap vermediğinde görülüyor. Diyabeti olan kişilerin dolaşımlarındaki yüksek şekerin nedeninin ya insülin üretememeleri ya da hücrelerin insüline direnç göstermeleri olduğunu açıklayan Elab Laboratuvarları Uzm. Dr. Tuğba Özülkü Sürenkök, “Ne yiyeceğinizi planlayın ve dengeli beslenmeye özen gösterin” diyor.

  Topuk dikeni kilo sebebi

  Topuk dikeni, kişide fiziksel aktivitelerde kısıtlılık, eklemlerde kireçlenme ve istenmeyen kiloya neden oluyor. Komşu eklemleri ve omurgayı etkilemeye başlayan topuk dikeni, menisküs yırtığına, kireçlenmeye, omurgada postür bozukluğuna bağlı kronik ağrıya, omurga eğriliğine ve bel fıtığına yol açabiliyor. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Taylan Çifçi, topuk ağrısının düztabanlarda, yüksek kavisli ayaklarda, kilo problemi olanlarda, topuklu ayakkabı ya da babet tarzı düz ayakkabı kullananlarda, diyabetiklerde, çeşitli romatizmal hastalıklarda ortaya çıkabildiğine dikkat çekiyor: “Sabah yataktan kalktıktan sonra ilk birkaç adımda topuk ağrısı ile karşılaşılıyor ve bu ağrı kendiliğinden yürüme ile azalıyor. Bir yerde uzun süre oturup ilk kalkmada oluşan ağrı ve gün sonu ağrıları tanı koymaya yardımcı oluyor. Çok uzun süre yüründüğü veya ayakta kalındığı zaman ağrı oluyor. Sonrasında ayakta şişme, çeşitli kemik deformiteleri, ayak bileğinde ağrı gibi sorunlar tabloya ekleniyor.” 

  Formsante 2016 – Ocak sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz